W zdrowym ciele zdrowy duch

Pod hasłem "W zdrowym ciele zdrowy duch - więc nie pal przy mnie" 19 listopada 2015 roku odbył się finał konkursu plastycznego dla dzieci. Organizatorami byli: Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna i Urząd Miasta w Olsztynie. W zabawie udział wzięło 30 przedszkoli z Olsztyna i powiatu olsztyńskiego. Spośród 94 prac wybranych zostało 12 najlepszych. Nagrody wręczyły: Małgorzata Chyziak - starosta olsztyński, Teresa Parys - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny oraz Elżbieta Stachurska – przedstawicielka Urzędu Miasta w Olsztynie.

Wyróżnienia przyznane przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie:
- Filip Groszewski, Niepubliczne Przedszkole "Jacek i Agatka" w Biskupcu
- Natalia Wiak, Przedszkole Niepubliczne "Klub Malucha" w Jezioranach
- Maria Kędzierska, Przedszkole Samorządowe nr 5 w Biskupcu
- Maja Borkowska, Przedszkole Samorządowe w Dywitach

Wyróżnienia PZiOZ PSSE Olsztyn:
- Natalia Fiedorowicz, Przedszkole Samorządowe w Dywitach
- Oliwier Janas, Przedszkole Niepubliczne "Bajka" w Bartągu
- Michalina Romulewicz, Przedszkole Miejskie nr 23 w Olsztynie
- Lena Zaleska, Niepubliczne Przedszkole "Akademia Przedszkolaka" Olsztyn

Wyróżnienia Urzędu Miasta Olsztyn:
- Olaf Płoski, Przedszkole "Stojedynka" Olsztyn
- Aleksandra Miller, Przedszkole "Szesnastka" Olsztyn
- Antonina Borys, Przedszkole "Szesnastka" Olsztyn
- Natalia Wiszowata, Międzynarodowe Przedszkole Niepubliczne "Britanica" Olsztyn

Po wręczeniu nagród odbyła się druga, szkoleniowa część spotkania pn. "Profilaktyka uzależnień – nikotynizm”. Jedną z prelegentek była Elżbieta Hermanowicz, dyrektor Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Olsztynie, która usystematyzowała uzależnienia na fizjologiczne, psychiczne i społeczne. - Przyczyn sięgnięcia po papierosa jest wiele. Główną potrzebą młodego człowieka jest chęć zaistnienia i akceptacji w grupie, nawet jeśli jest ona dysfunkcyjna. Ale nawet w funkcyjnej, w której np. wszyscy palą, ten, który nie pali nie jest akceptowany. Czy 14-letnie dziecko będzie na tyle silne, by odmówić...?

Wśród przyczyn biologicznych dyrektor PPPP wymieniła niską odporność na stres, zaburzenia emocjonalne i rozwojowe oraz nabyty niedobór endorfin. - Ważne jest, żeby trenować sposoby radzenia sobie ze stresem. Państwa rola zaczyna się już w przedszkolach - zwróciłą się do nauczycieli. - Przeżywanie stresu przez dziecko nie jest niczym złym, bo bez napięcia i kortyzolu nie da się żyć. Ale to trzeba trenować, żeby potem nie być podatnym na uzależnienie.

W tej części spotkania nauczycielki Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Waplewie i Przedszkola Miejskiego w Olsztynku zaprezentowały realizowany w obu placówkach program "Czyste powietrze wokół nas". Głos zabrała również Grażyna Dziubanii, kierownik sekcji promocji zdrowia i oświaty zdrowotnej w PSSE w Olsztynie.