W zaułku historii

Nowoczesna, interaktywna, a przede wszystkim ciekawa i warta zobaczenia - taka jest wystawa "W zaułku historii", której wernisaż odbył się 4 września w Olsztynku. Jednym z pierwszych zwiedzających był starosta olsztyński.


Ekspozycję można oglądać w baszcie nazywanej Domem Mrongowiusza przy ul. Zamkowej 1. Jego administratorem jest Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku.


- To tutaj w 1764 roku przyszedł na świat Krzysztof Celestyn Mrongowiusz, znakomity filolog, językoznawca, tłumacz, nauczyciel, pastor. Efekty jego pracy są dziś częścią polskiego i europejskiego niematerialnego dziedzictwa kulturowego i to właśnie jemu poświęcona jest wystawa prezentowana w pomieszczeniu na parterze. Na piętrze z kolei przedstawiamy wystawę poświęconą materialnemu dziedzictwu, którego częścią są średniowieczne obiekty architektury: kościół, baszta i fragment murów obronnych, tworzące historyczny zaułek - mówiła Ewa Wrochna, dyrektor Muzeum w Olsztynku.


W wernisażu uczestniczył między innymi burmistrz Olsztynka i starosta olsztyński. - Wystawa jest zrealizowana w nowoczesny sposób, pozwalający czytać historię. Mam nadzieję, że młodzież będzie to miejsce odwiedzać, bo warto jest poznawać dzieje swojego miasta, a historia Olsztynka jest naprawdę interesująca - ocenił starosta Andrzej Abako.