W Dobrym Mieście mają "kieszenie" pełne pomysłów

02.10.2013
Uczniowie i nauczyciele powiatowego Zespołu Szkół w Dobrym Mieście stworzyli komiks, jakiego jeszcze nie było! Dzieło jest utrzymane w mocnej, młodzieżowej poetyce z bezkompromisowymi tekstami. Autorzy komiksu swoją twórczością pragną zniechęcić znudzoną młodzież do alkoholu, narkotyków i agresji.

_

Na porządku dziennym jest widok młodych  ludzi szukających swojej drogi, ale równie często można zaobserwować, że droga ta prowadzi ich często w złym kierunku. W kierunku narkotyków, alkoholu i agresji. Temu właśnie chcą zapobiec uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście. Stworzyli projekt, którego celem jest pokazanie młodzieży alternatywnego rozwiązania. Sześć komiksów, 64 strony opowiadające o zagrożeniach, które czekają na młodzież, pokazują młodym ludziom dwie drogi: dobrą i złą.  Od czytającego zależy, którą drogą pójdzie i jak skończy się przygoda bohaterów.

Uczniowie sami pisali teksty
W Zespole Szkół w Dobrym Mieście od kilku lat coś się dzieje, to nie pierwszy wspólny projekt kadry pedagogicznej i uczniów. To dlatego młodzież, tak optymistycznie podeszła to stworzenia komiksu.
- Co robimy w tym roku? – pytali przed rozpoczęciem projektu.
- Dzieciaki są otwarte na każde nowe pomysły, a ten przypadł im szczególnie do gustu, ponieważ tematyka poruszona w komiksach jest dla nich ważna - mówi Maria Pudłowska, pedagog szkolny i opiekun merytoryczny projektu.
Andrzej Wonia, dyrektor Zespołu Szkół w Dobrym Mieście podkreśla znakomitą współpracę pomiędzy uczniami i nauczycielami. 
- Pomysłodawcami komiksu są zarówno nauczyciele, jak i uczniowie – mówi Andrzej Wonia.
Pedagog szkolny dodaje, że obie strony tak naprawdę uczą się od siebie nawzajem.
– Uczniowie sami proponowali scenki, to oni są autorami tekstów w dymkach – mówi Maria Pudłowska. - Często uświadamiali nas - ludzi dorosłych, że niektóre teksty są zbyt agresywne, a w niektórych momentach należałoby dodać nieco więcej pikanterii. Zależy im, aby projekt dał do myślenia młodszym od nich gimnazjalistom.

_

Tytuł wzięli od „Grabaża”
Komiks powstał na podstawie zdjęć zrobionych przez uczniów, to oni są bohaterami, to oni wybierali scenerię wydarzeń i to ich praca została doceniona. To młodzież nadała tekstom  autentyczność, wprowadzając do komiksów młodzieżowy slang. Tytuł komiksu „Kieszenie pełne czereśni” to fragment piosenki rockowego zespołu Pidżama Porno, w którym autorem tekstów i frontmanem jest Krzysztof Grabowski „Grabaż”. Cytat pochodzi z piosenki „Twoja Generacja”, która bez wątpienia pasuje do projektu. Pierwsze wersy piosenki brzmią bowiem następująco : „ jak ja nienawidzę twojej generacji, twoja generacja chora od przemocy”. W dalszej części utworu słyszymy „ .. masz karabiny zamiast gitary, ja kieszenie pełne czereśni”.
Projekt został doceniony również przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski - Bronisława Komorowskiego, który przysłał specjalny list w tej sprawie. Patronat honorowy nad akcją sprawuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. Patronat medialny natomiast objęły redakcje : TVP Olsztyn, Gazety Warmińskiej Extra, Newsweeka oraz „Przeglądu Warmińskiego”. Egzemplarze komiksów zostaną rozesłane do szkół w Dobrym Mieście i okolicach. Uroczysta premiera komiksu odbędzie się w październiku! O szczegółowej dacie będziemy informować na bieżąco.
Aleksandra Jaroszewicz

_