W Dobrym Mieście edukacja przez sztukę

Dzięki współpracy dyrektora szkoły z artystą Jackiem Adamasem przyszli_ mechanicy i ślusarze z powiatowego ZSZ w Dobrym Mieście maja szansę obcować ze sztuką współczesną. W piątek 8 kwietnia o godz. 10 w auli szkoły zostanie otworzona wystawa zdjęć z głośnego pleneru artystów i robotników w zakładach metalowych w Świeciu.

Pomysł na edukacje przez sztukę i spotkania z twórcami, to wspólna idea Andrzeja Woni, dyrektora Zespołu Szkół Zawodowych w Dobrym Mieście oraz Jacka Adamasa, rzeźbiarza, autora instalacji i performera z Warmii.
- Jakiś czas temu Jacek Adamas przyniósł mi fantastyczne zdjęcia z pleneru rzeźbiarskiego zorganizowanego przez artystę Artura Żmijewskiego w 2009 roku w zakładach metalowych w Świeciu - mówi Andrzej Wonia. - W czasie pleneru artyści, w tym także Jacek Adamas pracowali razem z robotnikami nad metalowymi rzeźbami wykorzystując do tego szlifierki, spawarki i inny sprzęt. Pomyślałem, że moglibyśmy pokazać na wystawie zdjęcia poplenerowe autorstwa Sławomira Murawskiego, robotnika ze Świecia.. Tym bardziej, że profil naszej szkoły ma bliskie związki z obróbką metalu.
Na wystawie organizowanej pod hasłem „Związki przemysłu ze sztuką" oprócz ponad 20 zdjęć w dużym formacie wykład o sztuce społecznej wygłosi dr Krzysztof Szatrawski z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Młodzież będzie mogła także obejrzeć krótki film z instalacji w Warszawie „Tarcz strzelniczych", rzeźb wykonanych przez Jacka Adamasa na plenerze w Świeciu.
- Wystawa ma przybliżyć młodzieży sztukę współczesną - mówi Jacek Adamas. - A także popularyzować sztukę społeczną i polskich artystów, którzy są cenionymi twórcami w Europie i na świecie.
Sławomir Murawski, autor nietuzinkowych zdjęć z pleneru, który na co dzień pracuje w zakładach metalowych w Świeciu pozytywnie wspomina swój udział w plenerze.
- Wspólna praca z artystami, to było bardzo ciekawe doświadczenie - uważa Sławomir Murawski. - Pomagaliśmy artystom przy obsłudze maszyn, które były wykorzystywane do powstawania rzeźb. Cieszę się, że udało mi się zrobić zdjęcia w sposób spontaniczny. Nic nie było tutaj ustawiane.        
Jak mówi Jacek Adamas jest duża szansa, że na Warmię uda się wkrótce ściągnąć film Artura Żmijewskiego „Plener rzeźbiarski - Świecie 2009", który był prezentowany i odniósł sukces w prestiżowym Museum of Modern Art w Nowym Jorku.
- To byłaby premiera filmu w naszym regionie - mówi Jacek Adamas.
Z kolei Andrzej Wonia ma nadzieję, że wystawa pobudzi do artystycznych działań przyszłych ślusarzy, czy mechaników.
- Pierwsze próbki takich działań mieliśmy okazję obserwować podczas prac nad filmem o dopalaczach - mówi Andrzej Wonia, który dodaje, że wystawa będzie dostępna dla uczniów innych dobromiejskich szkół oraz dla mieszkańców.

_

_