VII Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach - 15 czerwca 2014

Nazywani „latającym cyrkiem ze Szwecji” podniebni akrobaci ze Scandinavian Airshow i mistrz świata Jurgis Kairys z Litwy będą gwiazdami siódmej edycji Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach, który odbędzie się 15 czerwca. W szwedzkiej ekipie wyróżniają się dwie kobiety w kocich strojach, które uprawiają ekwilibrystyczną sztukę poruszania się po skrzydłach lecącego samolotu.

Formacja pokazowa klanu Holländerów już od 37 lat zadziwia i zachwyca widzów z Europy i świata. Powiat Olsztyński, główny organizator Rodzinnego Pikniku Lotniczego w Gryźlinach od dwóch lat czynił starania o udział znakomitych skandynawskich akrobatów, którzy 15 czerwca pojawią się na Warmii dwoma samolotami – Grummanem 164A, na którym wykonywany jest koci spacer po skrzydłach (wing walking) i specjalnie skonstruowanym Vikingiem, który z silnikiem o mocy  430 KM jest najpotężniejszym dwupłatem na świecie.
- Rok temu Szwedzi nie występowali w Europie, tylko na Dalekim Wschodzie, ale w tym roku udało nam się zaprosić znakomitych gości do Gryźlin – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.

Szczególne zainteresowanie widzów powinien wzbudzić pierwszy w tej części kraju pokaz spacerowania i poruszania się na skrzydłach lecącego samolotu w wykonaniu dwóch kobiet przebranych w kocie stroje. W czasie pokazów panie są przypięte do konstrukcji samolotu stalowymi linkami.

- Kociaki robią furorę w powietrzu, ale także później na ziemi – mówi Jakub Woźniak, pełnomocnik starosty ds. zarządzania lądowiskiem powiatowym w Gryźlinach. – Chętnie podchodzą do ludzi, robią sobie zdjęcia, rozdają autografy. Dodatkową atrakcją w trakcie pokazów „Podniebnych kotów” (Skycats) będą specjalne efekty dymowe z samolotu, który będzie wypuszczał dymy w biało-czerwonym barwach.
Na uwagę zasługuje też druga z maszyn, która przyleci ze Skandynawii, czyli dwupłatowy samolot Viking o olbrzymiej mocy 430 koni mechanicznych. To unikalna, bardzo lekka konstrukcja z 9-cylindrowym, turbodoładowanym silnikiem gwiazdowym. Viking dysponuje większą mocą niż sam waży. Latanie tym samolotem to z jednej strony marzenie, a z drugiej duże wyzwanie dla pilota.
- Pomimo iż mam spore doświadczenie w lataniu na maszynach akrobacyjnych, ten samolot wymaga znacznie więcej fizycznego treningu, ze względu na szybkie zmiany przeciążeń – od +9 do -7G. – mówi Jacob Holländer, szef zespołu Scandinavian Airshow.

Nie ma Gryźlin bez Kairysa!
Gwiazdą lotniczej imprezy w Gryźlinach obok szwedzkiej grupy będzie niesamowity i uwielbiany przez publiczność Jurgis Kairys, mistrz świata z Litwy. To będzie piąty występ na Warmii znakomitego pilota o mistrzowskich umiejętnościach.
- Nie ma Gryźlin bez Jurgisa Kairysa! – śmieje się starosta Mirosław Pampuch. – To nasz wielki przyjaciel, którego pokochała widownia pikniku.
W Gryźlinach Litwin na pewno pokaże swoje popisowe ewolucje, jak „Kobra”, lot odwrócony, lot nożycowy, czy nieprawdopodobne beczki i korkociągi. Swoich zwolenników z pewnością będzie miała również idealnie zsynchronizowana formacja pokazowa 3AT3, która wystąpi w Gryźlinach czterema samolotami. Nie zabraknie samolotów historycznych m.in. samolotu Taylorcraft Auster, Tiger Moth, legendarnego polskiego Biesa, repliki słynnego RWD-5, RWD-13, Piper Cuba, czy Harvarda IIB.
- W powietrzu pokażą się też liczne samoloty ultralekkie m.in. Tulak, Topaz, Aeroprakt, czy Virus SW – zapowiada Jakub Woźniak. – Będzie też niezwykły Carbon Cub, który do startu i lądowania potrzebuje dosłownie kilkudziesięciu metrów.
Kolejne atrakcje lotnicze to nowość na polskim rynku, czyli śmigłowiec ultralekki Yoyo, a także śmigłowiec Robinson 44 pilotowany przez członka Śmigłowcowej Kadry Narodowej. Dla rodzin z dziećmi przygotowane będą też liczne stoiska handlowe, występy artystyczne na scenie, czy duży Park Zabaw i Rozrywki z dmuchańcami i zjeżdżalniami.
- To jednak nie wszystko! – mówi Jakub Woźniak. – Wkrótce ogłosimy w mediach kolejne atrakcje m.in. związane z udziałem Sił Powietrznych RP.
Głównym organizatorem VII Rodzinnego Pikniku Lotniczego jest Powiat Olsztyński i Stowarzyszenie „Dom Warmiński”, a partnerami są gmina Stawiguda i miasto Olsztyn.

15 czerwca 2014 startujemy o godz. 12:00

Część lotnicza
• akrobacja samolotowa - gwiazda lotnicza Pikniku, czyli mistrz świata Jurgis Kairys
• akrobacja samolotowa – gwiazda lotnicza imprezy, czyli grupa Scandinavian Airshow – pierwszy w regionie pokaz Wing Walking (chodzenie po skrzydłach
w czasie lotu przez dwie kobiety) – Catwalks oraz dodatkowo akrobacje samolotem Viking z najmocniejszym silnikiem wśród dwupłatowców,
• pokaz dynamiczny myśliwca MIG-29 Sił Powietrznych RP
• pokaz statyczny śmigłowca SH-2G Kaman Marynarki Wojennej RP
• prezentacja zaproszonych statków powietrznych w locie m.in. RWD 5, CSS 13, zabytkowy Tiger Moth, Taylorcraft Auster, Harvard, Piper Cub, Stinton Voyager, Bies TS, śmigłowiec Robinson 44,  wiatrakowiec, motoszybowiec FREGATA, samoloty ultralekkie (3 EXTREME, Virus SW)
• zrzut bomby wodnej z samolotu Dromader,
• możliwości odbycia lotów widokowych nad malowniczą Warmią

Część muzyczna
•  Olsztyneckie Prezentacje: (D’Dorsh, Bębniarze - WARIATKI, TABU, STUDIO WOKALNE P. MARII, SZARLOTKA)
• koncert zespołu Ejtobangla z Olsztyna
• koncert zespołu K.O.M.P. z Olsztyna
• pokaz bokserski - UKSW PIRS z Powiatu Olsztyńskiego
• zespół KOSEJDER (GOK Stawiguda)
• STUDIO PIOSENKI (GOK Stawiguda)
• GRUPA TANECZNA „TIM JURGIN DANCE STUDIO” (OLSZTYNEK)
• wokalistka Aleksandra Certa – uczestniczka m.in. „Bitwa na głosy” oraz
HANIA ŁYŻWA (taniec) z Gietrzwałdu
• Zespół wokalny „SWOJSKA NUTKA” z Olsztynka
• WARMIA RHYTHM TEAM z Powiatu Olsztyńskiego

[nggallery id=46]