VII Kiermas Warmiński - program

18.06.2014
Olbrzymia dawka warmińskiej energii, kultury, tradycji i historii... Tak zapowiadają 7. edycję Warmińskiego Kiermasu Tradycji, Dialogu, Zabawy jego organizatorzy, czyli Urząd Gminy Purda. Impreza odbędzie się 5 lipca w Bałdach. Powiat Olsztyński wspiera finansowo to wydarzenie.

Kiermas to uroczystość odpustowa na Warmii. Na kiermas zjeżdżali krewni i znajomi z okolicy. Po nabożeństwie udawali się na biesiadę. Spotkania były okazją do wymiany poglądów i jednoczyły społeczność warmińską wokół tradycyjnych zwyczajów.

Program VII Warmińskiego Kiermasu w Bałdach:

- 12.00 Uroczysta warmińska msza święta w kościele w Butrynach z udziałem chóru im. Elżbiety Gołębiewskiej z Klewek.

- 13.15 Odsłonięcie głazów pamiątkowych na Trakcie Biskupim, poświęconych: biskupom: Henrykowi Flemingowi (fundator Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Powiatu Braniewskiego), Eberhardowi z Nysy (fundator Helga i Herbert Monkowski), Eneaszowi Sylwiuszowi Piccolominiemu, późniejszemu papieżowi Piusowi II (fundator ks. inf. Jan Jerzy Górny) i Teodorowi Andrzejowi Potockiemu (fundator Urszula Bełza).

- 14.30 Powrót do roku 1712, czyli inscenizacja powitania biskupa Teodora Potockiego przez wszystkie stany warmińskie z udziałem aktorów Teatru im. Jaracza w Olsztynie: Mariana Czarkowskiego, Jarosława Borodziuka i Marcina Kiszluka.

Przez cały dzień:

  • prezentacje tradycyjnych rzemiosł i sztuki ludowej,

  • stoiska handlowe twórców lokalnych (m.in. wiklina, ceramika, kafle piecowe, rękodzieło dekoracyjne, tradycyjne wędliny i chleby, przyprawy, kwiaty z bibuły),

  • stoiska edukacyjne i pokazy (m. in. garncarstwo, krycie dachu trzciną, tkanie na krośnie, pisanie obsadką i atramentem w wiejskiej ławce, korowanie żerdzi, wyrabianie masła, mielenie ziarna na mąkę, przymierzanie strojów warmińskich),

  • warmińskie pogadanki,

  • wiejskie zabawy i konkursy z nagrodami dla dzieci, dorosłych i całych rodzin,

  • wielobój warmiński – turniej drużynowy (z nagrodami),

  • atrakcje dla dzieci.


Na scenie muzyka folklorystyczna i folkowa

16.30 Kapela ludowa Śparogi z Olsztynka zagra po warmińsku.

17.30 Folk-rockowe brzmienie inspirowane folkiem ukraińskim: grupa Berkut.

20.00 Gwiazda wieczoru: KAPELA ZE WSI WARSZAWA – zespół, który grał już niemal na całym świecie, ale po raz pierwszy zagra na Warmii!

 

Rozkład jazdy bezpłatnych autobusów na trasie Olsztyn – Bałdy – Olsztyn (PKS Olsztyn i PKS Warmia)

Olsztyn – Bałdy:
dworzec autobusowy stanowisko nr 11, wyjazd 11.00, 12.30, 15.00, 17.00 (przystanki: Dworcowa-Hortex, Dworcowa-Szpital, Nagórki (Krasickiego-Wańkowicza), Jaroty-Poczta (Wilczyńskiego-Jarocka)

Bałdy – Olsztyn: 13.30, 16.00, 18.00, 21.15.