Urząd weźmie prąd ze słońca

Budynek Starostwa Powiatowego w Olsztynie unowocześnia się. Na pierwszy rzut oka można dostrzec trwającą wymianę okien i docieplenia ścian budynku, modernizacja urzędu ma jednak znacznie większy zakres i znaczenie.

Na dachu budynku pojawiła się instalacja słoneczna.
- Zamontowaliśmy 125 polikrystalicznych paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 40 kWp.  Instalacja zostanie wyposażona w moduł, który pozwoli na komunikację urządzenia z siecią internetową, co pozwoli pracownikom urzędu w dowolnym momencie sprawdzić ile energii zostało wyprodukowanej, ile pobieramy prądu z paneli, a ile z sieci. Zakładamy, że wyprodukowany prąd ma w dużej części pokryć zapotrzebowanie urzędu na energię elektryczną. Tym samym przyczynimy się do bezpieczeństwa energetycznego - mówi starosta Małgorzata Chyziak.

W ramach inwestycji realizowane jest także docieplenie ścian zewnętrznych i stropu nad piwnicą, wymiana 220 okien, założenie dodatkowych grzejników, remont wejścia do budynku od strony wewnętrznego placu. - Te wszystkie prace przełożą się oczywiście na podniesienie komfortu obsługi klientów urzędu, ale także na zmniejszenie strat energii. To z kolei oznacza większe oszczędności w budżecie powiatu - tłumaczy starosta.

„Modernizacja energetyczna budynku administracyjnego Powiatu Olsztyńskiego przy Placu Bema 5 w Olsztynie” jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Całkowity koszt projektu to 2,2 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków EFRR wynosi ponad 1,6 mln zł. Prace w ramach inwestycji mają się zakończyć jesienią tego roku.

DSC_0061  DSC_0063