Uhonorowanie uczestnika Powstania Warszawskiego

Z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, Urząd ds. Kombatantów i osób Represjonowanych oraz Stowarzyszenie Powstańców Warszawskich postanowiło uhonorować pamiątkowymi dyplomami i medalami wszystkich żyjących uczestników Powstania Warszawskiego.

Odznaczenie nadawane jest od 1 sierpnia 2014 roku. Ponieważ nie wszyscy Powstańcy mogli odebrać je osobiście podczas uroczystości centralnych w Warszawie, minister Jan Ciechanowski, Szef Urzędu ds. Kombatantów zwrócił się z prośbą do marszałków województw o ich uroczyste wręczenie. Medale wraz z wyrazami ogromnego szacunku i wdzięczności oraz najlepszymi życzeniami, mieszkańcom naszego regionu, w tym panu Zygmuntowi Jatczakowi z Olsztynka, przekazali Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Burmistrz Olsztynka Artur Wrochna.

10014585_346566122209246_8049908187644612702_n


Zygmunt Jatczak to żywa legenda Armii Krajowej i Legii Cudzoziemskiej; powstaniec warszawski, żołnierz Batalionu „Miotła” i żołnierz Legii w Indochinach w 13 D.B.L.E. Wielokrotnie odznaczany, w tym Krzyżem Walecznych za Powstanie oraz Medaille Militaire za Indochiny.

Materiały i zdjęcia pochodzące z: fb/Gustaw Marek Brzezin przekazał Urząd Miasta Olsztynka