Udane ferie to ferie bezpieczne

KMP Olsztyn

Ponad 1600 uczniów ze szkół podstawowych z powiatu olsztyńskiego wzięło udział w corocznej akcji prewencyjnej poświęconej bezpieczeństwu podczas zimowego wypoczynku nad wodą i w lesie.

Festyny odbyły się w dniach 16-19 stycznia na plaży w Rukławkach (gm. Biskupiec), nad jeziorem Jemiołowo (Olsztynek), w Zalesiu nad jeziorem Orzyc (gm. Barczewo) i w Swobodnej nad jeziorem Limajno (gm. Dobre Miasto).

- Festyny poprzedzające międzysemestralny wypoczynek dzieci i młodzieży organizujemy od wielu lat. Okazuje się, że połączenie edukacji z zabawą przynosi wymierne efekty. Dzieci z klas IV-VI ze szkół na naszym terenie wiedzą już, jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji, a przede wszystkim, jak takich zagrożeń unikać. A przecież udane ferie to ferie bezpieczne. Cieszę się, że po raz kolejny mogliśmy liczyć na profesjonalne wsparcie służb mundurowych i samorządowców, a także zaangażowanie placówek zdrowotnych, oświatowych oraz lokalnych przedsiębiorców — mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Atrakcji nie brakowało. Strażacy ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Wodno-Nurkowego (KM PSP w Olsztynie) we współpracy z OSP ratowali osobę topiąca się (pozorant) z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Przedstawili dzieciom sposób wzywania pomocy, służb (numer alarmowy) oraz określenia miejsca utonięcia, mówili, jak powinno się zachować w takich sytuacjach, jak udzielać pomocy, dbając równocześnie o swoje bezpieczeństwo. Topiącego się pozoranta strażacy przekazali ratownikom medycznym, którzy z kolei opowiadali o zasadach udzielania pierwszej pomocy oraz reanimacji; przedstawili zasady postępowania w przypadku wychłodzenia organizmu. Wiele emocji wzbudził pokaz policjanta z psem Borysem.

Funkcjonariusz opowiedział, na czym polega jego praca, po co psy pracują w policji oraz czym dokładnie się zajmują. Przeprowadził krótki pokaz związany z posłuszeństwem i wykonywaniem komend przez czworonoga. Ważnym elementem było omówienie zagrożeń wynikających z kontaktów ze zwierzętami, szczególnie spotkania z nieznanymi psami. Dzieci poznały bezpieczną pozycję, którą należy przyjąć w przypadku ataku ze strony psa. Nie zabrakło konkursów i quizów z upominkami na stoiskach partnerów wydarzenia. Był też ciepły poczęstunek i musy warzywno-owocowe. Festyny w ramach akcji „Bezpieczne ferie” zorganizował samorząd Powiatu Olsztyńskiego, przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Olsztynie, Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie i wsparciu Urzędów Miejskich w Biskupcu, Olsztynku, Barczewie i Dobrym Mieście. W wydarzenie zaangażowali się także:

  • Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 w Barczewie;
  • Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie;
  • Nadleśnictwo Olsztyn, Nadleśnictwo Olsztynek, Nadleśnictwo Stare Jabłonki, Nadleśnictwo Kudypy, Nadleśnictwo Nowe Ramuki, Nadleśnictwo Wipsowo, Nadleśnictwo Wichrowo (środki finansowe, stoiska, drewno na ogniska).
  • Szpital Powiatowy im. Jana Mikulicza w Biskupcu (karetka i ratownicy)
  • Gminne Centrum Zdrowia Zespołu Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Olsztynku (karetka i ratownicy)
  • Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Olsztynie (karetka i ratownicy);
  • Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście (karetka i ratownicy);
  • Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku Zarząd Zlewni w Olsztynie (stoisko);
  • Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku (stoisko);
  • OSP Biskupiec, OSP Olsztynek, OSP Barczewo, OSP Dobre Miasto (pomoc w pokazach oraz organizacji logistycznej festynów);
  • Zakłady Mięsne „Warmia” Biskupiec (darowizna — kiełbasy);
  • OCTIM Wytwórnia Octu i Musztardy Sp. z o.o. Olsztynek (darowizna – musztardy/ketchupy);
  • TYMBARK GMW Sp. z o.o. Olsztynek (musy owocowe/warzywne).


Fot. KMP Olsztyn