Udane ferie to ferie bezpieczne. Piszą o nas...

03.01.2020
Wielkimi krokami zbliżają się zimowe ferie szkolne. W powiecie olsztyńskim poprzedzą je, już po raz siódmy, festyny edukacyjne. W piątkowym wydaniu Naszego Olsztyniaka (3 stycznia 2020 r.) ukazał się artykuł "Udane ferie to ferie bezpieczne", przybliżający ideę akcji. Zachęcamy do lektury.

UDANE FERIE TO FERIE BEZPIECZNE
Zimowy wypoczynek dzieci i młodzieży w naszym regionie rozpocznie się 20 stycznia. Z myślą o bezpieczeństwie dzieci powiat olsztyński przygotowuje festyny edukacyjne.

Akcja „Bezpieczne ferie” odbędzie się w powiecie już po raz siódmy. Tego, że jest skuteczna, dowodzą statystyki policyjne, które wyraźnie wskazują brak zimą zdarzeń na akwenach z udziałem małoletnich. – To najlepsze potwierdzenie, że warto z młodzieżą rozmawiać i pokazywać, co może stanowić niebezpieczeństwo i jak się zachować w przypadku, gdy jednak znajdziemy się w sytuacji, gdy zdrowie i życie nasze lub kolegi będzie zagrożone. Ferie są po to, by wypocząć od trudów nauki. Będą jednak udane tylko wtedy, gdy będą bezpieczne – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Tegoroczne festyny odbędą się w dniach 14-17 stycznia w Zalesiu nad jeziorem Orzyc, Rukławkach nad jeziorem Dadaj, Swobodnej nad jeziorem Limajno i Olsztynku nad jeziorem Jemiołowo. Weźmie w nich udział ponad 1000 uczniów i 105 opiekunów. Tradycyjnie już nie zabraknie funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, służby leśnej, pogotowia ratunkowego i przedstawicieli gmin. Poprzez pokazy, rozmowy i zabawę będą oni przekazywać informacje, co zrobić, jeśli wpadniemy do wody lub widzimy kogoś tonącego, a także jak się zachować w przypadku spotkania w lesie czy na ulicy agresywnego psa. Przypomniane zostaną zasady korzystania z numeru telefonu alarmowego 112. A gdy chłód nieco dokuczy, dzieci będą mogły się posilić i ogrzać przy ognisku.

Atrakcyjna forma przekazywania wiedzy i uświadamiania dzieciom, że same powinny pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, to klucz do sukcesu. – Zagrożeń wynikających z zabawy w pobliżu jezior, czy stawów można uniknąć. Zima nas w tym roku co prawda nie rozpieszcza, ale nawet jeśli mróz zetnie taflę wody, to i tak nie jesteśmy przecież w stanie sprawdzić, czy lód jest odpowiednio gruby. Trzeba więc zachować zdrowy rozsądek. Wejście na lód to ryzyko, którego absolutnie trzeba unikać, bo akwen nigdy nie jest bezpieczny – przekonuje Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w olsztyńskim starostwie.

Tegoroczne ferie potrwają do 2 lutego.