Szachy grą dla każdego

02.04.2019
W Szkole Podstawowej przy Wojewódzkim Szpitalu Rehabilitacyjnym dla Dzieci w Ameryce odbyły się zawody szachowe. Wzięło w nich udział 34 dzieci-pacjentów. I Turniej w Szachy i Warcaby o puchar Miss Warmii i Mazur pod patronatem Fundacji Mam Marzenie odbył się 27 marca br.

– Szachy w Polsce są coraz bardziej cenione, w przeciągu ostatnich kilku lat znacząco wzrosła popularność tej królewskiej gry. Coraz częściej rodzice zauważają w szachach ogromną szansę na praktyczny rozwój dziecka w oparciu o zabawę i intelektualną rywalizację. To bardzo ciekawa forma rozrywki szczególnie dla dzieci przewlekle chorych, które przebywają od dłuższego czasu w naszej placówce – powiedziała Anna Polkowska sekretarz szkoły.

Inicjatorem wydarzenia był Przemysław Kubiak wolontariusz Fundacji Mam Marzenie. – Na pierwszy rzut oka szachy wydają się być trudną grą, niektórzy nawet twierdzą, że nudną. Jednak dzieci bardzo szybko i z nieskrywaną ciekawością przyswajają podstawy – mówił.

Puchary i nagrody dla zwycięzców ufundowała sama miss województwa – Karolina Wasilewska. Nagrodzony został także najmłodszy uczestnik turnieju 6,5-letni chłopiec. Wszystkie dzieci otrzymały również drobne upominki od Fundacji Mam Marzenie. Poza samymi zawodami, każdy uczestnik mógł także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z miss województwa, a nawet potrzymać koronę.

Ameryka 1 Ameryka 2

fot. Przemysław Kubiak