#StrażacyWspierająSzpitale

11.12.2020

Ponad tysiąc butelek wody mineralnej, napoje, przekąski oraz kilkaset opakowań różnego rodzaju środków higieny osobistej dotarło dziś do szpitala w Biskupcu. To nie jedyny efekt akcji strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych pod hasłem #STRAŻACYWSPIERAJĄSZPITALE wspieranej przez Powiat Olsztyński.

Zainicjowana w połowie listopada przez strażaków-ochotników ze Smolajn akcja znalazła duży oddźwięk wśród innych jednostek OSP, ale przede wszystkim wśród darczyńców, którzy gremialnie pośpieszyli z pomocą pacjentom powiatowych placówek zdrowia. A ci, pozbawieni przez pandemię możliwości kontaktu z rodziną, nie mogą i nie mają gdzie sami kupić potrzebnych im środków czystości czy napojów. Wcześniej takie drobiazgi najczęściej przekazywali im członkowie rodzin odwiedzający chorych w szpitalach lub też pacjenci mogli kupić w przyszpitalnych sklepikach.

– Wszystkie dary zebrane przez strażaków, zarówno te przekazane nam w pierwszej partii w listopadzie, jak i te, które dostaliśmy dzisiaj, przekazujemy w miarę potrzeb naszym pacjentom – mówi Marta Maciejewska, dyrektor Szpitala Powiatowego im. Jana Mikuliczaw Biskupcu. – I w ich imieniu chciałabym podziękować zarówno darczyńcom, jak i organizatorom tej akcji. Pobyt w szpitalu nie jest najprzyjemniejszą rzeczą, szczególnie teraz, w czasach pandemii, więc każdy przejaw życzliwości jest dla pacjentów bardzo cenny.

Przy okazji do placówki dotarło także 300 profesjonalnych maseczek FFP2, które na ręce starosty olsztyńskiego przekazał kilka dni temu Michał Kontraktowicz, wójt Stawigudy. To z kolei część daru, jaki trafił do mieszkańców gminy od ich niemieckich przyjaciół z gminy Wallenhorst w powiecie Osnabruck.

– Można się tylko cieszyć, że w walkę z pandemią angażuje się tak wielu ludzi dobrej woli i wspólnie udaje nam się nieść potrzebującym pomoc w najróżniejszej postaci – dodaje Andrzej Abako, starosta olsztyński i prezes zarządu powiatowego związku OSP w Olsztynie. – Chciałbym serdecznie podziękować druhom ze wszystkich czternastu powiatowych jednostek OSP, którzy włączyli się w tę naszą wspólną akcję, a także naszym przyjaciołom – żołnierzom z 4. Brygady Obrony Terytorialnej za pomoc w dostarczeniu tych darów. Dziękuję gorąco tym, którzy wspierają i z pewnością wspierać będą swoją pomocą tego typu akcje.

Olbrzymie zainteresowanie ze strony darczyńców sprawiło, że strażacy nie kończą jeszcze zbiórki i nadal czekają na dary dla pacjentów. Wczoraj podobny ilościowo ich transport trafił do szpitala w Barczewie. W poniedziałek strażacy wspólnie z żołnierzami WOT przekażą pomoc także pacjentom szpitala powiatowego w Dobrym Mieście.

W akcji #STRAŻACY WSPIERAJĄSZPITALE udział biorą jednostki:

1.            OSP Barczewo

2.            OSP Barczewko

3.            OSP Bartąg

4.            OSP Butryny

5.            OSP Klebark Wielki

6.            OSP Smolajny

7.            OSP Radostowo

8.            OSP Gryźliny

9.            OSP Jonkowo

10.         OSP Kwiecewo

11.         OSP Świątki

12.         OSP Franknowo

13.         OSP Lutry

14.         OSP Biskupiec

 

Szczegóły akcji na stronie: Facebook.com/OP.ZOSP.RP.Olsztyn
 

Fot.: Powiat Olsztyński