Strażacy z powiatu mają wielkie serca

Gdyby nie wy, to zginęlibyśmy! - w tak wzruszający sposób komendant OSP w_ Troszynie Polskim dziękował strażakom z powiatu olsztyńskiego i wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wzięli udział w akcji pomocy powodzianom „Strażacy - Strażakom". Uroczyste podsumowanie akcji odbyło się w olsztyńskim starostwie.

Uroczystość zakończenia akcji „Strażacy - Strażakom", czyli pomocy powodzianom z gminy Gąbin, a w szczególności strażakom Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Troszyn Polski odbyła się w Sali sesyjnej olsztyńskiego starostwa w środę 29 września. Dzięki akcji, w której wzięli udział strażacy ochotnicy z gmin: Gietrzwałd, Stawiguda, Barczewo, Purda, Jeziorany i Olsztynek oraz strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Olsztynie i osoby prywatne z terenu powiatu do „zalanych po sufit" strażaków z Troszyna Polskiego i cywilów z miejscowości Borki Wielkie dotarła pomoc o wartości ponad 60 tys. zł. Strażacy z powiatu olsztyńskiego w okresie od 19 czerwca do września 2010 wyjeżdżali pięć razy z pomocą do gminy Gąbin. Udało się dostarczyć m.in. materiały budowlane, płody rolne, żywność, ubrania, sprzęt AGD i RTV, chemie gospodarczą, sprzęt pożarniczy i narzędzia budowlane. Na uroczystości w starostwie wszystkie osoby zaangażowane w akcję „Strażacy - Strażakom" otrzymały podziękowanie, dyplomy i pamiątkowe albumy z rąk Mirosława Pampucha, starosty olsztyńskiego oraz Andrzeja Górzyńskiego, komendanta miejskiego PSP w Olsztynie.
- Godne podkreślenia jest to, że akcja nie miała zinstytucjonalizowanej formy i wynikała po prostu z wielkiej potrzeby i chęci niesienia pomocy osobom potrzebującym - mówi starosta Mirosław Pampuch. - Dziękuję wszystkim osobom za wielkie serca.
Oprócz strażaków pomoc w przekazywaniu płodów rolnych, nieodpłatnym transporcie, czy zakupie potrzebnych artykułów chemicznych i budowlanych nieśli przedsiębiorcy i osoby prywatne z powiatu.
- Mam syna strażaka, więc jak mogłam nie włączyć się w tą piękną akcję? - pyta retorycznie Anna Szulc z Nowej Wsi. - Po prostu taka była potrzeba serca.
Godne podkreślenia jest to, że całą akcję pod hasłem „Strażacy-Strażakom" zainicjował ksiądz Norbert Bujanowski, członek Ochotniczej Straży Pożarnej w Pluskach.
- To co zobaczyliśmy 19 czerwca w zalanym Troszynie Polskim było wstrząsające - mówi ksiądz-druh Norbert Bujanowski. - Jestem zbudowany tym, że ochotnicy z całego powiatu olsztyńskiego tak licznie zgłosili się do pomocy.    
W czasie podsumowania akcji nastąpiło także przekazanie pilarki do drewna i piły do betonu i stali na potrzeby OSP Troszyn Polski. Za udział w akcji dziękowali także przedstawiciele gminy Gąbin, czyli sekretarz gminy, komendant OSP Troszyn Polski oraz dyrektorka miejscowej podstawówki.

_

_

_