Stawigudiada z gwiazdą

20.07.2015
18 lipca 2015 r. już po raz 22 w Stawigudzie  odbył się festyn gminny. W tym roku impreza została zorganizowana na stadionie sportowym, na którym odbyło się 17 pierwszych edycji. Prowadzącym był aktor warszawskiego teatru Rampa Maciej Gąsiorek, który w kostiumie znanej z TV postaci Krasnala Piksela nie tylko zapowiadał, ale także przeprowadzał zabawy dla dzieci i dorosłych.

"Stawigudiada" rozpoczęła się chwilami wzruszenia za sprawą uroczystości pożegnania założyciela i wieloletniego dyrygenta chóru "Legenda" Wiktora Żołnierka. Chór pod kierunkiem swojego mistrza rozpoczął koncert, w trakcie którego wystąpiły też zespoły Kosejder z GOK-u i chór Konsonans z Tomaszkowa. Muzyczną klamrę zamknął ponownie chór "Legenda", który po raz ostatni zaśpiewał "Pożegnania" pod kierunkiem Wiktora Żołnierka. W trakcie utworu na scenę weszła Danuta Nowakowska, która od września będzie nowym dyrygentem chóru, nastąpiło symboliczne przekazanie kierownictwa poprzez wręczenie batuty.
Później przyszła kolej na niekończące się życzenia, uściski, łzy wzruszenia i wręczanie prezentów. Tabliczkę pamiątkową, kwiaty i kosz ze smakołykami wręczyli Wójt Gminy Stawiguda Irena Derdoń, Przewodniczący Rady Gminy Grzegorz Wieczorek i Sołtys wsi Stawiguda Anna Raczko. Od swoich podopiecznych mistrz otrzymał zegarek, a Stefania Zdziechowska odczytała wiersz napisany specjalnie na tą okazję. Od pracowników GOK-u i kapeli Kosejder Wiktor Żołnierek otrzymał prezent-niespodziankę, czyli płytę z nagraniami chóru z lat 2010- 2015 i do tego zestaw do herbaty.

Na stawigudzkiej scenie tego wieczoru zabrzmiały rytmy country, rocka i bluesa. Zespół Trace z Warszawy porwał publiczność znanymi coverami oraz utworami autorskimi. Czas oczekiwania na gwiazdę wieczoru wypełniła olimpiada rodzinna i... ryk silników. A to za sprawą kilkunastu motocykli, na których zasiedli miłośnicy stalowych rumaków z gminy Olsztynek i Stawiguda. Widzowie mieli okazję dotknąć, usiąść, porozmawiać i dowiedzieć się szczegółów dotyczących danych technicznych i historii tych maszyn.

W pewnym momencie na scenie pojawili się muzycy, a po kilku gitarowych riffach, przy wtórze owacji publiczności, królowa polskiej sceny rockowej - Małgorzata Ostrowska. Gwiazda zaśpiewała zarówno utwory nagrane podczas jej współpracy z zespołem Lombard oraz solowe realizacje. - Patrząc na panią Małgorzatę odnosi się wrażenie, że czas się zatrzymał i widzimy ją taką samą jak na początku kariery, bogatszą jednak o doświadczenie. Jej energia udzieliła się wszystkim - opowiada Witold Lubowiecki, dyrektor GOK-u w Stawigudzie. - Z minuty na minutę atmosfera robiła się coraz bardziej gorąca, mimo panującego w tym dniu chłodu. Po koncercie publiczność aplauzem wywołała naszą gwiazdę do wykonania piosenki na bis. Po tak wspaniałej uczcie muzycznej kulminacja festynu mogła być tylko jedna - po wspólnym odliczeniu do dziesięciu nastąpił wspaniały pokaz ogni sztucznych. Po kilkudziesięciu minutach zabawy pod gwiazdami Stawigudiada 2015 przeszła do historii. Podsumowując chciałbym serdecznie podziękować stawigudzkiej publiczności, bo to Wy, razem w występującymi, stworzyliście ten wspaniały spektakl - jeden z najlepszych w 22 letniej historii imprezy. Do zobaczenia za rok ! - mówi dyrektor GOK.

Festyn gminny "Stawigudiada 2015" został zorganizowany przy wsparciu finansowym Powiatu Olsztyńskiego, pod patronatem gazety "Wieści z Powiatu".