Spotkanie z byłymi mieszkańcami powiatu olsztyńskiego

16.01.2024

W trakcie wizyty w Niemczech 13 stycznia 2024 starosta olsztyński spotkał się w Hagen z członkami Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Powiatu Olsztyńskiego (Kreisgemeinschaft Allenstein-Land). Była to okazja do budowania i wzmacniania więzi między byłymi mieszkańcami a obecną administracją.

Gospodarzem spotkania był Andreas Galenski, który serdecznie przyjął delegację z powiatu olsztyńskiego. Podczas uroczystości nie zabrakło wspomnień, refleksji nad przeszłością oraz omówienia wspólnych projektów na przyszłość.

Jednym z kluczowych punktów rozmów było omówienie kwestii związanych ze wsparciem szkoły w Głotowie. Delegacja przedstawiła plany i inicjatywy, mające na celu rozwój edukacyjny tej lokalności. Starosta Andrzej Abako podkreślił wagę inwestowania w edukację oraz zaznaczył, że taka współpraca może przyczynić się do rozwoju regionu.

Kolejnym tematem była rewitalizacja kapliczek warmińskich. Andrzej Abako podkreślił wagę zachowania dziedzictwa kulturowego i sakralnego regionu. Wspólne prace przy odbudowie i konserwacji kapliczek będą miały nie tylko walor estetyczny, lecz również historyczny i społeczny.

Wśród honorowych gości, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w tym wydarzeniu, znaleźli się przedstawiciele niemieckiego samorządu lokalnego. Burmistrz gminy Hagen a.T.W. Christina Möller oraz poprzedni burmistrz Dieter Eickholt byli obecni, podkreślając znaczenie partnerskich relacji między regionami.

Nie zabrakło także przedstawicieli niemieckiego powiatu, w tym Karl-Heinza Finkemeyera, który pełnił funkcję pełnomocnika do spraw partnerstw. Jego obecność potwierdza zaangażowanie Niemiec w rozwijanie współpracy między regionami.

George Schirmbeck, przewodniczący Niemieckiej Rady Leśnictwa, stanowił kolejne ważne ogniwo spotkania. Jego obecność była wyrazem zainteresowania niemieckiej społeczności lokalnej sprawami związanymi z regionem olsztyńskim, zwłaszcza w kontekście leśnictwa.

Spotkanie w Hagen stanowiło istotny krok w budowaniu mostów między przeszłością a teraźniejszością, pomiędzy dwoma krajami i ich mieszkańcami.