SPOTKANIE NOWOROCZNE W PARTNERSKIM POWIECIE OSNABRÜCK

Podsumowanie dotychczasowej współpracy, plany na przyszły rok oraz spotkanie z byłymi mieszkańcami naszego powiatu to krótki opis wizyty przedstawicieli powiatu olsztyńskiego w partnerskim powiecie Osnabrück w Niemczech.

Powiat olsztyński łączy z powiatem Osnabrück już prawie 20 lat partnerstwa. Współpraca ze stowarzyszeniem byłych mieszkańców powiatu olsztyńskiego jest niewiele krótsza. Zgodnie z długoletnią tradycją również i w tym roku strona niemiecka zaprosiła przedstawicieli zaprzyjaźnionych samorządów na spotkania noworoczne.

W dniach 12-13 stycznia 2018r. delegacja powiatu olsztyńskiego w składzie: starosta Małgorzata Chyziak, przewodniczący rady powiatu Jerzy Laskowski oraz członek zarządu Alicja Wąsik wzięła udział w dwóch spotkaniach noworocznych. Tematem spotkań organizowanych przez Starostwo Osnabrück i przez stowarzyszenie byłych mieszkańców powiatu olsztyńskiego Kreisgemeinschaft Allenstein-Land było m. in. podsumowanie dotychczasowej współpracy oraz działań podejmowanych w roku ubiegłym jak i tych planowanych na rok przyszły i nie tylko. Jednym z nich będzie konferencja w ramach polsko-niemieckiego Forum Kobiet, skupiająca się w tym roku na problematycznych dla kobiet kwestiach ze sfery polityki i biznesu. Organizacja konferencji zaplanowana jest na koniec maja w gminie Dywity.

Tematem przewodnim przemówienia noworocznego niemieckiego starosty dr Michaela Lübbersmanna była dalsza rozbudowa cyfryzacji (internet szerokopasmowy) w prywatnych gospodarstwach i szkołach (tu mogliśmy poszczycić się większym postępem), rozwój tzw. telemedycyny i systemów wsparcia umożliwiających głównie starszym ludziom bardziej samodzielną egzystencję, nowe lokalizacje i rozbudowa przedsiębiorstw, przemiany demograficzne i polityka rynku pracy pod kątem migracji.

Obydwa spotkania przebiegały w równie otwartej i serdecznej atmosferze.