Spotkanie noworoczne w partnerskim Osnabrück

16.01.2024

Przypadające na ten rok obchody 25-lecia partnerstwa Powiatów Olsztyńskiego i Osnabrück były tematem przewodnim uroczystego Spotkania Noworocznego w Osnabrück.

W spotkaniu, które odbyło się 12 stycznia, uczestniczyła delegacja polskiego samorządu na czele ze starostą olsztyńskim Andrzejem Abaką i radną powiatową Krystyną Szter. Gospodarzem wydarzenia była starosta Powiatu Osnabrück, Anna Kebschull.

Spotkanie było doskonałą okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy oraz omówienia działań podejmowanych w roku ubiegłym. Nie zabrakło rozmów na temat planów współpracy partnerskiej na rok 2024. Starosta Abako wręczył niemieckiej staroście obraz Anastazji Fietisowej, ukazujący dwie małe partnerskie ojczyzny. Zaprosił też na obchody jubileuszowe, które odbędą się w Polsce jesienią tego roku.

Andrzej Abako w swoim wystąpieniu podkreślił doskonałą współpracę swoich poprzedników – Adama Sierzputowskiego, Mirosława Pampucha i Małgorzaty Chyziak z władzami Powiatu Osnabrück – Manfredem Hugo, Michaelem Lübbersmannem i Anną Kebschull, a także wielu środowisk, takich jak szkoły, straż pożarna, stowarzyszenia, inicjatywa Forum Kobiet, czy partnerskie gminy. Poruszony został również temat pomocy dla Ukrainy, która została udzielona wspólnie przez Powiat Olsztyński i Osnabrück, przy ogromnym wsparciu Caritasu i fundacji Patsy & Michael Hull Foundation e.V. Harrego Krogulla.

Spotkanie Noworoczne zgromadziło ponad 200 osób reprezentujących różne sektory, takie jak samorząd, polityka, kościół i gospodarka. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Manfred Hugo, Hans-Gert Pöttering, George Schirmbeck, Andreas Galenski oraz delegacja z partnerskiego powiatu z Wałcza, reprezentowana przez starostę Bogdana Wankiewicza. Wydarzenie stanowiło wyjątkową okazję do podtrzymywania więzi partnerskich, wymiany doświadczeń oraz planowania wspólnych inicjatyw na przyszłość.

fot. Hermann Pentermann