Do Smolajn na imieniny biskupa Krasickiego

26.07.2019
Półtora kilometra na zachód od wsi Smolajny i sześć kilometrów na północ od Dobrego Miasta znajduje się letni pałac biskupów warmińskich. Tu przez lata duchowni wypoczywali, podejmowali gości i nabierali sił do dalszej posługi kapłańskiej.

Lata świetności pałacu przypadają na okres panowania księcia biskupa warmińskiego (X.B.W.) Ignacego Krasickiego (1767–1795). Dzięki niemu barokowy pałac wzbogacił się o kilkuhektarowe założenie parkowe w stylu angielskim, które wypełnił egzotycznymi gatunkami roślin i kwiatów oraz elementami małej architektury („Miej ty sobie pałace, ja mój domek ciasny./ Prawda, nie jest wspaniały: szczupły, ale własny”).

Książę polskich poetów tutaj także tworzył i pracował nad swoimi największymi dziełami literackimi. Tu między innymi w roku 1772 powstała strofa „Hymn do miłości Ojczyzny”, która w okresie rozbiorów pełniła funkcję hymnu narodowego. Chociaż najtrwalszym pomnikiem literackim Xięcia JMci B.W. są jego bajki.

Dwór biskupa Krasickiego, zarówno ten „letni” w Smolajnach, jak i oficjalny w Lidzbarku Warmińskim, słynął nie tylko z intelektualno-literackiej atmosfery, ale także z kuchni. Ten wybitny luminarz polskiego oświecenia interesował się bowiem także sztuką kulinarną. Wiedzą i doświadczeniem w tej materii dzielił się często ze swoimi gośćmi, między innymi podczas biesiad organizowanych w Smolajnach z okazji swoich imienin.

W nawiązaniu do tej tradycji w tym roku w rolę „stolnika” biskupiego dworu w Smolajnach wcielił się Andrzej Abako starosta olsztyński, który zaprasza na imieniny bp Krasickiego znamienitych gości – mieszkańców regionu. Dlatego też do wspólnego przygotowania poczęstunku dla nich starosta zaprosił równie znamienitych kucharzy: ks. abp Józefa Górzyńskiego Metropolitę Warmińskiego, Artura Chojeckiego, wojewodę warmińsko-mazurskiego, marszałka województwa Marka Gustawa Brzezina oraz Jarosława Kowalskiego, burmistrza Dobrego Miasta. Kierował ich pracą będzie również nie byle jaki kuchmistrz, bo znany i ceniony mistrz sztuki kulinarnej – Jan Kuroń.

– Biskup Krasicki to niezwykle barwna postać, mocno związana z historią i dziedzictwem kulturowym Warmii, warto więc jak najczęściej przypominać jego osobę – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.

Zespół pałacowy w Smolajnach, który w dość dobrym stanie przetrwał II wojnę światową, jest obecnie własnością Archidiecezji Warmińskiej, chociaż do 2029 roku jest „w użytkowaniu” Powiatu Olsztyńskiego. Do 2014 roku w pałacu funkcjonował Zespół Szkół Rolniczych, jednak ze względu na pogarszający się stan budynku szkołę przeniesiono do pobliskiego Dobrego Miasta. Obecnie pałac jest zamknięty i czeka na niezbędny remont.

– Jako aktualny użytkownik samorząd Powiatu, także tą imprezą, stara się pomóc księdzu biskupowi w utrzymaniu tego historycznego i uroczego miejsca w dobrym stanie oraz poprzez różne działania promocyjne w znalezieniu dla niego gospodarza – dodaje A. Abako.

„Kulinarną” część „Imienin Krasickiego” zakończoną, rzecz jasna, wspólną degustacją przygotowanych przez VIP-ów potraw, uzupełniać będzie również część artystyczna: recytacja bajek solenizanta, w interpretacji aktorów Teatru im. Jaracza w Olsztynie oraz muzyka z epoki w wykonaniu kwartetu smyczkowego Avista. Na najmłodszych czekają zabawy z animatorami. Na imienników X.B.W. czekać też będą certyfikaty udziału w I Warmińskim Zjeździe Ignacych.

„Imieniny Krasickiego”

Zespół pałacowy w Smolajnach

Sobota, 3 sierpnia, godz. 12:00

Patronat medialny nad imprezą objęły: TVP3 Olsztyn, Radio Olsztyn SA i Gazeta Olsztyńska

87_krasicki-plakat