Skutecznie myj ręce

Na każdym centymetrze kwadratowym skóry dłoni może żyć nawet do 5 mln komórek bakterii. Każde dotknięcie klamki, banknotu czy poręczy w autobusie sprawia, że na nasze ręce dostaje się od 100 do 10 tys. komórek drobnoustrojów. Wystarczy myć ręce przez kilkadziesiąt sekund, by oczyścić je z 90% bakterii.

Czym jest mycie rąk?


Mycie rąk to czynność higieniczna polegająca usunięciu z powierzchni skóry dłoni i nadgarstków m.in. widocznych zanieczyszczeń, wirusów, bakterii w celu zapobiegania zakażeniom przenoszonym drogą kontaktową. Czynność ta jest wykonywana przy użyciu wody lub innego płynu, najczęściej z dodatkiem mydła.

Dlaczego mycie rąk jest ważne?


Na rękach oprócz fizjologicznej mikroflory skóry mogą znajdować się groźne drobnoustroje, które przedostały się na powierzchnię dłoni po zetknięciu z zanieczyszczoną powierzchnią. Mogą to być np. rotawirusy i norowirusy (odpowiedzialne za biegunki, grypę żołądkową), gronkowiec złocisty (powoduje zakażenia skóry i zatrucia pokarmowe), jaja tasiemca i owsika. W celu zwiększenia bezpieczeństwa, minimalizując ryzyko zarażenia lub infekcji, mycie rąk powinno trwać minimum 30 sekund. Nadmierne czyszczenie rąk może jednak spowodować wysuszenie skóry dłoni. Dlatego należy pamiętać, by dodatkowo regularnie kremować ręce.

Co jest potrzebne przy myciu rąk?


Do mycia rąk niezbędne są:

  • mydło w płynie (mydło w kostce pozostawione w mydelniczce może być wilgotne przez dłuższy czas, co służy się namnażaniu bakterii);
  • ciepła woda;
  • ręcznik papierowy lub materiałowy (w przypadku ręczników materiałowych każda osoba powinna mieć swój, regularnie prany w wysokiej temp.).Regularne i dokładne mycie rąk może znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowań na takie choroby jak: WZW typu A, grypę, zatrucie Salmonellą czy bakteryjne zapalenie jamy ustnej.

Skuteczne mycie rąk
Profilaktyka

Częstotliwość mycia rąk zależy od naszej pracy, wykonywanych czynności i stylu życia. Należy jednak zachować szczególną ostrożność i dokładnie myć ręce w następujących sytuacjach:

  • przed każdym kontaktem z żywnością i spożyciem posiłku;
  • przed i po skorzystaniu z toalety;
  • przed zabiegami kosmetycznymi;
  • po kontakcie ze zwierzętami;
  • po kontakcie z i innymi osobami;
  • po kontakcie z osobą chorą w domu lub w szpitalu;
  • po kontakcie z bilonem lub banknotami;
  • po wytarciu nosa, po kichnięciu lub kaszlnięciu;
  • po powrocie do domu;
  • za każdym razem, kiedy są widoczne zabrudzenia.Mycie rąk zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów oraz ogranicza zakażenie pasożytami. Ucz dzieci regularnego mycia rąk od najmłodszych lat.

Higiena mycia rąk w czasie pandemii


Dokładnym i częstym myciem rąk, zapewniamy sobie najlepszą możliwą ochronę przed wieloma uciążliwymi i groźnymi chorobami. Ograniczymy także ryzyko zakażenia koronawirusem (SARSCoV 2). Regularne mycie dłoni i restrykcyjne podejście do zachowania higieny pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich. Warto również pamiętać o innych środkach ostrożności. Jeśli umycie rąk jest niemożliwe, unikajmy dotykania okolic twarzy — oczu, ust a w razie konieczności stosujmy środki odkażające na bazie alkoholu.

Materiał przesłany przez NFZ w związku z akcją – „Środa z profilaktyką”.

Opis alternatywny zdjęcia: infografika z napisem na dole „Skuteczne mycie rąk. Środa z profilaktyką” i loga NFZ i ministerstwa zdrowia. W centrum zdjęcie — mycie rąk, nabieranie mydła z dozownika.