Seneko, czyli Sętal w czasach pandemii

Przedstawienie teatralne w formacie filmowym? Dlaczego nie, skoro gromadzenie się w jednym miejscu z powodu pandemii jest niebezpieczne. Pierwszy w gminie filmowy spektakl teatralny nakręcił sętalski teatr premierowy. O czym i jak – sprawdźcie na You Tube.

Od czego teraz zaczyna się każdy serwis informacyjny w mediach? Od informacji na temat COVID19. Nic więc dziwnego, że ten temat wziął na warsztat sętalski teatr premierowy. Do tej pory premiery nowych spektakli miały miejsce na festynie w pierwszą niedzielę sierpnia. I na premierze kończyły się występy (stąd nieformalna nazwa). Niestety pandemia już drugi rok z rzędu uniemożliwiła organizację festynu, a co za tym idzie i przedstawienia. W tym roku zespół postanowił zatem, na przekór przeciwnościom, jednak wystawić sztukę. Ażeby widzowie mogli ją obejrzeć - w postaci filmu na You Tube. Temat podpowiedziało samo życie, a formę sętalska tradycja teatralna. W najnowszym przedstawieniu sętalacy zatem znowu postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce i znaleźć lekarstwo na tego paskudnego COVIDa, który wszystkim daje się we znaki. Tekst jest, jak poprzednio, rymowany, dużo w nim lokalnych smaczków, kilka faktów historycznych, a nawet odniesień do poprzednich przedstawień. Bohaterowie sztuki w części ci sami, ale nie ci sami.

Czy sętalakom udało się wyprodukować lekarstwo na COVID i czy aktorsko sprostali wyzwaniu - oceńcie sami. Wystarczy wejść na You Tube i w wyszukiwarce wpisać: setal seneko lub kliknąć w poniższe okno.Przedstawienie pt. „Seneko, czyli Sętal w czasach pandemii” wystawiono jako realizację projektu „Sętal – wirtualne wyprawy po skarby przeszłości” finansowanego przez gminę Dywity. Scenariusz i reżyseria: Lech Kryszałowicz. W roli głównej: Zbigniew Pszczółkowski. Zdjęcia i montaż: Michał Paszkowski. Czas 18 minut.

Informacja prasowa: Lech Kryszałowicz, zdj. screeny z filmu na YT