Ruszyła kwalifikacja wojskowa

04.04.2022
Od poniedziałku w Starostwie Powiatowym w Olsztynie ruszyła kwalifikacja wojskowa. Stawi się na nią ponad 600 osób z powiatu olsztyńskiego, w tym 30 pań. Powiatowa Komisja Lekarska Nr 1 w Olsztynie będzie pracowała do 12 maja w godz. 8-13 (pomieszczenie P-1).

— Między naszym samorządem a Wojskową Komendą Uzupełnień w Olsztynie jest dobra współpraca. Użyczyliśmy pomieszczeń do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. Od dwóch lat współpracujemy też z Miastem Olsztyn, bo tu u nas odbędzie się też kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców stolicy regionu — mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński i dodaje: — Żyjemy w trudnych czasach, mamy wojnę przy granicy. W związku z tym tegoroczna kwalifikacja jest wyjątkowa, w takiej atmosferze nie była przeprowadzana od wielu lat. Młodzi ludzie pewnie pod sercem mają trochę strachu, ale nie ma czego się bać. Kwalifikacja określa zdolność do czynnej służby, nie wciela do armii. Dziś młodzi ludzie mogą związać się z mundurem żołnierza zawodowo.

— Zapraszamy młodych ludzi urodzonych w 2003 roku jako rocznik podstawowy oraz z lat poprzednich po to, by określić zdolność do służby wojskowej — mówi płk Grzegorz Faka, szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Olsztynie. — Po przeprowadzeniu kwalifikacji każda osoba zostaje przeniesiona do rezerwy, natomiast jeśli tylko będzie chciała służyć i pełnić jakąś formę czynnej służby wojskowej, to tylko w trybie ochotniczym.

Kwalifikacja wojskowa ma określić przydatność do służby, przydzielając jedną z kategorii A, B, D i E. Przypominamy, że trzeba się zgłosić obowiązkowo na wezwanie. Osoby, które nie stawią się bez uzasadnionej przyczyny, mogą zostać przymusowo doprowadzone przez policję, a także może być na nich nałożona kara grzywny lub ograniczenia wolności.


Fot. Monika Nowakowska/Powiat Olsztyński