Rusza zbiórka na Pomnik Zasłużonych Warmiaków

W Dywitach powstał Społeczny Komitet Budowy Tablicy/Pomnika Zasłużonych Warmiaków, a na 1 listopada planowana jest pierwsza kwesta datków na materialne upamiętnienie Warmiaków zasłużonych w walce o polskość tych ziem. Obiekt ma być zlokalizowany w Brąswałdzie.

Akt założycielski Społecznego Komitetu Budowy Tablicy/Pomnika Zasłużonych Warmiaków został podpisany w poniedziałek 10 października w Dywitach. W jego skład weszli: dr Jan Chłosta, historyk i regionalista warmiński; Warmiak Robert Pieczkowski; Maria Surynowicz, bratanica warmińskiej poetki Marii Zientary-Malewskiej; ks. Anicenty Murawski, wieloletni proboszcz parafii w Brąswałdzie; dr Stanisław Niepsuj; Jadwiga Ferenc, długoletnia nauczycielka szkoły w Brąswałdzie i młody propagator Warmii Łukasz Ruch.

– Cieszę się, że gmina Dywity tak bardzo zaangażowała się w materialne upamiętnienie aktywnych i zasłużonych dla tych ziem Warmiaków – mówi dr Jan Chłosta, wybrany na przewodniczącego Społecznego Komitetu.

Cały pomysł zrodził się kilka lat temu, a został ogłoszony przy okazji obchodzonych w lutym 2016 roku 160. urodzin ks. Walentego Barczewskiego, wieloletniego proboszcza parafii w Brąswałdzie i zasłużonego Warmiaka. Jest już nawet wstępna lista przygotowana przez dr Chłostę z nazwiskami i zasługami kilkudziesięciu Warmiaków. Będzie ona konsultowana m.in. ze środowiskiem naukowym. Obiekt, bo jeszcze nie wiadomo, jaki ostatecznie kształt przyjmie, wyłoni  konkurs, który zostanie wkrótce ogłoszony. Już na 1 listopada na cmentarzach parafialnych w Dywitach i Brąswałdzie zaplanowana jest pierwsza kwesta datków na pomnik. Uruchomione zostało też specjalne konto, na które można wpłacać środki na realizację pięknej idei upamiętnienia zasłużonych Warmiaków.

Numer rachunku to: 97 8857 0002 3001 0006 3890 0004. W tytule wpłaty należy wpisać „Pomnik”.

Dlaczego na lokalizacje tablicy/pomnika został wybrany Brąswałd?

– To miejscowość z warmińską duszą, kluczowa dla historii Warmii i pamięci o jej dawnych mieszkańcach. Tutaj pobudował wspaniały kościół ksiądz Barczewski, w Brąswałdzie urodziła się słynna warmińska poetka Maria Zientara-Malewska, to właśnie w Brąswałdzie ksiądz Franciszek Kaupowicz odprawiał nabożeństwa w języku polskim oraz posiadał pierwszą na Warmii bibliotekę polskich książek – odpowiada Jacek Szydło, wójt gminy Dywity.

Z historią Warmii związany jest również tamtejszy cmentarz. Są na nim groby księży - Walentego Barczewskiego, Franciszka Kaupowicza i Hermana Macherzyńskiego.

– W Brąswałdzie zawsze, nawet mimo trudnych czasów, krzewiona była polskość i pamięć o polskiej tradycji i kulturze – dodaje ksiądz Anicenty Murawski.