Regionalne Centrum Bezpieczeństwa wzorem dla Białegostoku

Delegacja samorządowców z Białegostoku, powiatu białostockiego i ośmiu jego gmin, 16 września odwiedziła Regionalne Centrum Bezpieczeństwa w Olsztynie. Role gospodarzy pełnili Andrzej Abako, starosta olsztyński i Ryszard Kuć, zastępca prezydenta Olsztyna.

Celem wizyty studyjnej gości z białostocczyzny, którzy przygotowują się do realizacji projektu pod nazwą Białostocki Obszar Funkcjonalny, było zapoznanie się z założeniami i realizacją tutejszego Bezpiecznego MOF-u, którego elementem jest Regionalne Centrum Bezpieczeństwa. Nie zabrakło zatem prezentacji systemu teleinformatycznego, omówienia poszczególnych zadań z zakresu zarządzania budową, zwiedzania budynku RCB i prezentacji pojazdów Mobilnego Centrum Kierowania.

- Cieszę się, że Regionalne Centrum Bezpieczeństwa wkrótce ruszy. To daje gwarancję podwyższenia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu olsztyńskiego i miasta Olsztyna. Szybki przepływ informacji, podejmowanie decyzji w jednym miejscu przez służby zarządzania kryzysowego, zaplecze sprzętowe i magazynowe, tak to powinno wyglądać w XXI wieku. Nie byłoby to możliwe bez chęci zrozumienia i porozumienia wielu samorządów, nam się udało i efekt widać gołym okiem - mówił starosta Abako.