Przyznawanie nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia sportowe oraz za osiągnięcia w działalności sportowej

Osiągasz wysokie wyniki sportowe? Prowadzisz szkolenie zawodników? Wyróżniasz się osiągnięciami w działalności sportowej? Złóż wniosek o przyznanie nagrody lub wyróżnienia.

Załatw sprawę podczas wizyty w urzędzie

Wydział Oświaty, Kultury i Kultury Fizycznej

I piętro, pokoje 104, 105

tel. 89 521 05 36, 89 523 28 80

Przyjmuje interesantów: poniedziałek-piątek, w godz. 7.00 - 15.00

• Wniosek — w formie dokumentu wniosek do pobrania poniżej,
  • Załączniki:
  1. Dokumenty potwierdzające osiągnięcie wysokich wyników sportowych lub osiągnięć w działalności sportowej (kopie dyplomów, zaświadczeń, medali, itp.)

Sposób załatwienia sprawy

1. Wnioski o przyznanie nagród i wyróżnień mogą składać: kluby sportowe działające na terenie powiatu olsztyńskiego lub zrzeszające zawodników stale zamieszkałych na terenie powiatu olsztyńskiego, Starosta Olsztyński, radni Rady Powiatu w Olsztynie, właściwe związki sportowe.
  2. Wnioskodawca może zgłosić:
  • jednego kandydata w danej kategorii do tytułu „Sportowiec Roku Powiatu Olsztyńskiego";
  • jednego kandydata do tytułu „Trener Roku Powiatu Olsztyńskiego”;
  • jednego kandydata do tytułu „Zasłużony dla Sportu”;
  • nie więcej niż dwóch kandydatów w danej kategorii do przyznania wyróżnienia za osiągnięcie wysokich wyników sportowych.

Wnioski o przyznanie nagrody lub wyróżnienia należy składać w siedzibie Starostwa Powiatowego w Olsztynie w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku za rok poprzedni (decyduje data wpływu do Urzędu).

Wyróżnienia i nagrody mogą być przyznawane osobom fizycznym, stale zamieszkałym na terenie powiatu olsztyńskiego biorącym udział we współzawodnictwie sportowym w danej dziedzinie sportu, zgodnie z przepisami odpowiedniego związku sportowego, którzy:

• brali udział w Igrzyskach Olimpijskich lub Paraolimpijskich, Mistrzostwach Świata lub Europy;
  • zajęli medalowe miejsca w mistrzostwach Polski lub innych zawodach w randze mistrzostw Polski;
  • zajęli medalowe miejsca w innych międzynarodowych zawodach sportowych;
  • zostali zakwalifikowani do kadry narodowej w danej dyscyplinie sportu;
  • ustanowili rekord Świata, Europy lub Polski;
  • osiągnęli wysoki wynik sportowy o niewymiernym charakterze np. rejs żeglarski dookoła świata lub zdobycie trudnego szczytu  górskiego;
  • zajęli medalowe miejsca w Mistrzostwach Województwa Warmińsko – Mazurskiego w zawodach organizowanych przez Szkolny Związek Sportowy lub Ludowe Zespoły sportowe w dyscyplinach, które wymagały eliminacji gminnych, powiatowych, rejonowych i regionalnych.

Jeżeli wniosek zawiera braki formalne, wnioskodawca jest zobowiązany do ich usunięcia w ciągu 7 dni od dnia powiadomienia. Wniosek pozostawia się bez rozpoznania w przypadku:

• złożenia po terminie,
  • niespełnienia warunków formalnych,
  • cofnięcia wniosku przez wnioskodawcę lub pisemnej rezygnacji kandydata,
  • złożenia wniosku przez podmiot nieuprawniony,
  • braków formalnych, jeżeli nie usunięto ich w wyznaczonym terminie.

1. Ustawa z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie.
  2. Uchwała Nr IX/140/2019 Rady Powiatu w Olsztynie z dnia 20 grudnia 2019 r. w sprawie ustalenia zasad i trybu przyznawania nagród i wyróżnień za wybitne osiągnięcia sportowe oraz za osiągnięcia w działalności sportowej.