Inwestycje drogowe

Barczewo wzbogaciło się o nowoczesną infrastrukturę drogową wartą prawie 9,5 mln złotych, której mogłyby pozazdrościć inne gminy powiatu. Kierowcy jeżdżą nowym odcinkiem na drodze Barczewo-Silice. Z kolei w samym mieście powstała miniobwodnica z nowym mostem, chodnikami i oświetleniem.

Zdecydowanie większą inwestycją było wykonanie tzw. miniobwodnicy Barczewa. Zakres robót obejmował przebudowę 1,3–kilometrowego odcinka ul. Olsztyńskiej i Targowej w Barczewie.
- Wykonawca, którym była firma Skanska poszerzył jezdnię do 7 metrów, wybudował chodniki, oświetlenie uliczne i odwodnienie oraz poprawił geometrię skrzyżowań – mówi Elżbieta Żemło, kierownik techniczny Powiatowej Służby Drogowej w Olsztynie. – Wykonawca przebudował także sieci podziemne, rozebrał stary i zbudował nowy most na rzece Kiermas oraz przesunął koryto tej rzeki.
Miniobwodnica prezentuje się okazale. Największa powiatowa inwestycja drogowa kosztowała ponad 8 mln zł i zdaniem Mirosława Pampucha, starosty olsztyńskiego powinna wypełnić zakładane cele.
- Jestem przekonany, że miniobwodnica wyprowadzi ciężki ruch z ul. Kościuszki i zabytkowej części centrum miasta - mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. – Dodatkowo nowa droga otworzy pod względem inwestycyjnym gminę Barczewo i Purda. Do tej ostatniej miejscowości pojazdy o masie ponad 15 ton nie miały do tej pory dojazdu.
Miniobwodnica Barczewa powstała dzięki dofinansowaniu unijnemu z RPO Warmia i Mazury 2007-2013 oraz środkom własnym Powiatu Olsztyńskiego.Dzięki unijnej kasie wybudowany został także nowy przebieg 600-metrowego odcinka drogi powiatowej z Barczewa do Silic. Modernizacja była konieczna m.in. z powodu osuwania się drogi w kierunku jeziora. Dodatkowo na tym fatalnym odcinku droga miała dużo ostrych zakrętów. Budowa zupełnie nowego przebiegu 600-metrowego odcinka pozwoliła wyprostować drogę i odsunąć ją od jeziora.
Ta inwestycja kosztowała z kolei 1,4 mln zł. Oprócz unijnego wsparcia na drogę złożyły się też powiat i gmina Barczewo. Obszar, w którym zlokalizowane jest przedsięwzięcie jest predysponowany do pełnienia funkcji turystycznej (tu leży większość jezior gminy Barczewo). Poza tym ma duży, ale niewykorzystany potencjał gospodarczy. Droga bezpośrednio doprowadza do kanału Kiermas oraz znajdujących się na jego trasie jezior Umląg i Kiermas.


99_stopka

Dodatkowe informacje na temat inwestycji drogowych powiatu znaleźć można na stronie internetowej Powiatowej Służby Drogowej.