Profilaktyka zdrowia w Jezioranach

W niedzielę 26 kwietnia panie z gminy Jeziorany będą mogły wziąć udział w profilaktycznych badaniach zdrowotnych, w tym mammograficznych i cytologicznych. Tego dnia w godz. 10-15 przy Miejskim Ośrodku Kultury w Jezioranach podstawiony zostanie mammobus. Panie z okolicznych miejscowości będą dowożone na badania bezpłatnymi autokarami. Koszty przejazdu pokryje Wojewódzki Ośrodek Koordynujący w Olsztynie.

W programie:
- bezpłatne badanie mammograficzne (Panie w wieku 50-69 lat, które nie wykonywały badania od lat 2)
- bezpłatne badanie cytologiczne (Panie w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały badania od lat 3) - poradnia przy ul. Kajki 20
- warsztaty samobadania piersi na specjalnych fantomach
- pomiar ciśnienia, wagi
- informacje dotyczące profilaktyki onkologicznej i praw pacjenta
Przewidziano także wiele atrakcji promujących zdrowy styl życia dla dzieci.

W Polsce na raka szyjki macicy zapada co roku 4 tys. kobiet (10 dziennie). Połowa z nich umiera tylko dlatego, że zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Co roku zapada na tę chorobę 12 tys. Polek. Prawie połowa z nich umiera, ponieważ zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Gdyby skorzystały z badań profilaktycznych, mogłyby żyć.

Co godzinę z kolei ktoś w Polsce dowiaduje się, że ma białaczkę, czyli nowotwór krwi. Tę diagnozę słyszą rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Każdy może zachorować, bez względu na wiek. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy niespokrewnionego dla pacjenta jest bardzo trudne - im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi.

- Do włączenia się w akcję zachęcamy serdecznie również przedszkola i szkoły z terenu Gminy Jeziorany – w tych placówkach odbędą się zajęcia plastyczne przy wykorzystaniu m.in. bajeczek o Biedroneczce Klarze, promującej ideę bycia dawcą szpiku - mówi koordynator akcji Aleksandra Kuczko z olsztyńskiego oddziału NFZ. - Podczas akcji w Jezioranach można będzie się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku.