Prehistoryczne kości znalezione w Jonkowie ;-)

01.04.2019
Nasza wczorajsza wiadomość o znalezionych śladach prehistorycznego zwierzęcia były oczywiście prima aprilisowym żartem. Mamy nadzieję, że się Państwu spodobał ;-)

 

 

Podczas przebudowy drogi powiatowej 1203N w okolicach Jonkowa drogowcy w sobotę natknęli się na skamieniałe kości dużego zwierzęcia. Naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego studzą entuzjazm, ale też nie wykluczają, że skamielina może pochodzić nawet sprzed 200 mln lat.

Władze powiatu olsztyńskiego w sobotę pojawiły się na miejscu, dziś mają się też spotkać z pracownikami Katedry Paleontologii i Stratygrafii na Wydziale Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Sosnowcu. - To dość nietypowe miejsce na takie znalezisko – mówi paleontolog dr Wojciech Smosarski. – Podobne skamieliny odnajdowane są zwykle w Górach Świętokrzyskich i na Śląsku, gdzie osady z czasów triasu, jury i kredy sięgają powierzchni ziemi. Reszta kraju jest pokryta grubą warstwą znacznie młodszych osadów, a teren obecnych Warmii i Mazur był w tamtym czasie pod wodą. Istniały jednak wtedy również zwierzęta morskie, więc każdy ślad warto zbadać.

Kto wie, może wykopalisko stanie się nową-starą atrakcją turystyczną na Warmii?