Poznawali polskie doświadczenia

12 przedstawicieli samorządu, placówek naukowych i mediów z powiatu czernihowskiego na Ukrainie poznawało zasady funkcjonowania samorządu terytorialnego na przykładzie Powiatu Olsztyńskiego. Wizyta w starostwie miała związek z realizacją projektu "Study Tours to Poland", finansowanego przez Polsko-Amerykańską Fundację Wolności. Celem programu jest prezentacja polskich doświadczeń związanych z transformacją ustrojową.

Naszych wschodnich sąsiadów powitała starosta Małgorzata Chyziak. Gości interesowały sprawy budżetowe oraz priorytety działalności samorządu. - Obszar powiatu obejmuje 12 gmin. Zamieszkuje je 121 895 osób - mówiła starosta. - Naszą największą bolączką jest zły stan dróg. Obecnie przygotowujemy się do dużej inwestycji, realizowanej na terenie 6 gmin w najbliższym otoczeniu Olsztyna. Dobra współpraca samorządów powiatu i gmin zaowocowała podpisaniem porozumień w zakresie współfinansowania zadania.

Podczas spotkania zostały też poruszone kwestie związane z formami komunikacji ze społeczeństwem, Biuletynem Informacji Publicznej i informatyzacją zasobów geodezyjno-kartograficznych powiatu. - Na naszym terenie znajduje się 153 tys. działek geodezyjnych i około 68 tys. budynków - relacjonował Piotr Pałejko z Wydziału Geodezji.  - Dzięki cyfryzacji możemy generować mapy, a dzięki geoportalowi mamy do nich dostęp przez internet. Dane są na bieżąco aktualizowane.

Odwiedziny zagranicznych gości w ramach programu "Study tours to Poland" są organizowane  w Starostwie Powiatowym w Olsztynie już po raz drugi. W maju urząd odwiedzili studenci z Białorusi, Ukrainy i Rosji. Podobnie jak wtedy, tak i tym razem koordynatorem wizyty była olsztyńska fundacja "Borussia".
- Mamy nadzieję, że program przyczyni się do budowania społeczeństwa obywatelskiego na Ukrainie, a nasz region stanie się dla naszych wschodnich sąsiadów żywym miejscem na mapie Polski - podsumowała Ewa Romanowska z zarządu fundacji.