Powstanie lawendowe muzeum na Warmii

27.01.2014
To niewiarygodne, ale udało się! Dzięki wsparciu finansowemu internautów na Warmii powstanie Lawendowe Muzeum Żywe. Pomysł utworzenia muzeum za pomocą tzw. finansowania społecznego wsparło 640 osób, które wpłaciły na jego realizację ponad 65 tys. zł. Wielkie otwarcie zaplanowano na 15 czerwca.

O nowatorskim pomyśle Joanny Posoch, właścicielki pierwszej plantacji lawendy w Nowym Kawkowie pisaliśmy jakiś czas temu temu. Sukces projektu utworzenia muzeum lawendy w Nowym Kawkowie jest tym większy, że tydzień przed zakończeniem całej akcji na koncie uruchomionym na portalu polakpotrafi.pl było „zaledwie” nieco ponad 20 tys. zł z potrzebnych 50 tys. zł. Potem jednak dzięki dużej promocji w mediach ogólnopolskich i na serwisach społecznościowych ruszyła lawina wsparcia. Ostatecznie udało się zebrać ponad 65 tys. zł, czyli o ponad 15 tys. zł więcej niż pierwotnie zakładano. Projekt wsparło w sumie 640 osób.
- Jestem wzruszona, że tak wielu ludzi postanowiło wesprzeć ideę i wpłacić pieniądze – Joanna Posoch nie kryje zadowolenia. – Dziękuję z całego serca wszystkim za pomoc finansową i twórczą. Nadwyżkę uzbieranej kwoty przeznaczymy na zakup desek do odeskowania dachu muzeum (deskowanie dachu nie zostało ujęte w projekcie, aby nie zawyżyć zanadto finalnej kwoty).
Otwarcie muzeum w najbardziej podstawowym wymiarze (postawienie stodoły lawendowej w stanie surowym zamkniętym) odbędzie się 15 czerwca 2014 roku. Zgodnie z zapowiedziami Joanny Posoch obiekt będzie etnograficznym i edukacyjnym miejscem dla wszystkich odwiedzających plantację. Będą się w nim odbywać bezpłatne warsztaty i twórcza praca z rośliną. Z czasem muzeum ma stać się miejscem tętniącym życiem, gdzie duży nacisk będzie kładziony na edukację i kultywowanie lokalnych tradycji. Służyć temu będą m.in. warsztaty rękodzielnicze, z których wpływy mają być przeznaczane na funkcjonowanie muzeum.

Fot: Archiwum Joanny Posoch