Powiatowy Dzień Strażaka

Powiatowe obchody Dnia Strażaka odbyły się 12 maja na placu Solidarności w Olsztynie. Poprzedziła je msza święta w intencji funkcjonariuszy. W uroczystym Apelu udział wzięli funkcjonariusze Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie i jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wśród gości znaleźli się wojewoda warmińsko-mazurski, starosta olsztyński, prezydent Olsztyna, wójtowie gmin Purda, Dywity i Świątki, nadleśniczy Nadleśnictwa Kudypy, szefowie olsztyńskich służb: Komendy Miejskiej Policji, Straży Granicznej, Straży Miejskiej  i Aresztu Śledczego, ksiądz kapelan KM PSP i OSP, dyrektorzy wydziałów zarządzania kryzysowego, a także rodziny strażaków.

Po przeglądzie pododdziałów i przywitaniu ze sztandarem, przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego podnośnik wozu bojowego podniósł flagę państwową. W dalszej części uroczystości strażacy otrzymali awanse, odznaczenia i wyróżnienia z rąk wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego, zastępcy Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP st. bryg. Michała Kamienieckiego,  prezesa Zarządu Powiatowego OSP Andrzeja Abako i dyrektora Zarządu Wykonawczego OW ZOSP RP w Olsztynie Grzegorza Matczyńskiego.

Komendant Miejski PSP w Olsztynie w swoim przemówieniu zwrócił uwagę na wyposażenie olsztyńskich i powiatowych jednostek. - Dzisiejsze święto jest nie tylko okazją do radości, ale też refleksji nad tym, co osiągnęliśmy. W zasobach KM PSP znajduje się 99 wozów bojowych, z czego 35% zostało wymienionych na pojazdy nowej generacji. Strażacy państwowej i ochotniczej straży pożarnej ubrani są i wyposażeni w nowoczesny sprzęt - mówił st. bryg. Andrzej Górzyński, podkreślając przy tym konieczność budowy trzeciej jednostki w Olsztynie przy ul. Witosa. Zwrócił się także do samych strażaków. - Składam Wam najwyższe wyrazy uznania. Być strażakiem to służyć drugiemu człowiekowi - mówił komendant.

Starosta olsztyński pełniący też funkcję prezesa Zarządu Powiatowego OSP podziękował funkcjonariuszom. - Za służbę, poświęcenie, trud pracy... Tej pracy, którą społeczeństwo ocenia najwyżej i która cieszy się największym zaufaniem. Zasłużyliście na to. Wasze szkolenia, godziny spędzone na akcjach, Wasza siła, wyposażenie jednostek pokazują, że mamy na kogo liczyć i czuć się bezpieczni. Chcę też podkreślić starania Ochotniczej Straży Pożarnej o sprzęt, bo trzeba wiele trudu, by starsze samochody też mogły dalej służyć. Życzę Wam i Waszym rodzinom wszystkiego, co najlepsze, a przede wszystkim tyle samo powrotów, co wyjazdów na akcje - powiedział Andrzej Abako.

Po zakończonym apelu Komendant Miejski PSP i starosta olsztyński zaprosili uczestników uroczystości na gorącą grochówkę.