Powiat inwestuje w sport w Dobrym Mieście

25.11.2021

Nowoczesne, funkcjonalne i bezpieczne – takie są skocznia i bieżnia lekkoatletyczna, które powstały przy Zespole Szkół w Dobrym Mieście. Skorzystają z nich zarówno uczniowie powiatowej placówki, jak i młodzi zawodnicy z lokalnych klubów sportowych.

Przy Zespole Szkół, w którym funkcjonują Liceum Ogólnokształcące, Technikum, Szkoła Branżowa I st. i Liceum Ogólnokształcące dla dorosłych, istnieje sala gimnastyczna, z której w ciągu dnia korzystają uczniowie, a popołudniami jest użyczana klubom sportowym. Problemem było natomiast uprawianie sportu na zewnątrz. Co prawda na posesji szkoły istniała betonowa bieżnia oraz skocznia w dal, jednak jej standard pozostawiał wiele do życzenia.

Troska o rozwój fizyczny uczniów i zrozumienie problemów młodych lekkoatletów skłoniły samorządowców z Powiatu Olsztyńskiego do starania o środki na modernizację bieżni. - W ubiegłym roku przygotowaliśmy całą dokumentację; przygotowania kosztowały 80 tys. zł. W roku bieżącym w marszałkowskim konkursie „Małe Granty na infrastrukturę sportową w województwie warmińsko-mazurskim w 2021 r.” udało nam się pozyskać 30 tys. zł, 50 tys. zł przekazał Powiat z własnego budżetu – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński. – W październiku została podpisana umowa z wykonawcą, firmą TAMEX Obiekty Sportowe S.A., i ruszyła realizacja projektu pn. „Poprawa stanu i rozwój infrastruktury sportowej w województwie warmińsko-mazurskim poprzez modernizację bieżni lekkoatletycznej 3-torowej oraz skoczni w dal przy Zespole Szkół w Dobrym Mieście”.

Po półtora miesiąca prace się zakończyły. Objęły modernizację betonowej bieżni lekkoatletycznej o długości 68,5 mb z trzema torami o szerokości 1,22 m każdy, zintegrowanego rozbiegu oraz skoczni w dal. Zamontowana została nawierzchnia sportowa, bezspoinowa, poliuretanowo-gumowa typu „sandwich” o grubości 13 mm i powierzchni łącznej 322 m². To materiały bezpieczne, co potwierdzają certyfikat produktowy World Athletics (IAAF) oraz Atest Higieniczny PZH. Nawierzchnia jest nieprzepuszczalna dla wody, przeznaczona jest do użytkowania w butach z kolcami, a została wykonana bezpośrednio na placu budowy.

Radości z zakończenia powiatowej inwestycji nie kryje Paweł Pytlarczyk, prezes i trener Klubu Sportowego Jelonki z Dobrego Miasta. - Bieżnia została profesjonalnie zmodernizowana do bardzo wysokiego standardu. Popołudniami, w hali ZSDM, od lat trenują lekkoatleci KS Jelonki. Od samego początku mogliśmy liczyć na silne wsparcie starosty, który obiecał, że bieżnia powstanie i słowa dotrzymał – podsumowuje szkoleniowiec.