Popisy pilotów zachwyciły publiczność w Gryźlinach FILMY

Fot. Monika Nowakowska

IX Rodzinny Piknik Lotniczy w Gryźlinach przeszedł do historii jako jedno z największych wydarzeń plenerowych w regionie, do tego pełne niecodziennych atrakcji. Nie zabrakło niespodzianek i gościa honorowego.

Organizatorzy zadbali o efektowne wejście. Andrzej Abako, starosta olsztyński i Michał Kontraktowicz, wójt Gminy Stawiguda zdecydowali się na skok na spadochronie z pokładu samolotu. W programie pokazów lotniczych nie mogło zabraknąć litewskiego mistrza świata w akrobacji, Jurgisa Kairysa. Ten nie zawiódł publiczności, która obserwowała jego efektowne przeloty na bezchmurnym i słonecznym niebie. W polskich barwach zaprezentował się Artur Kielak w samolocie Gamebird GB1. Wrażenie zrobiła litewska formacja akrobacyjna Presidential Team ANBO latająca na samolotach Jak-50, a także Maria Muś i jej akrobacje śmigłowcem Bolkow Bo 105.

Podczas Pikniku „Pod niebem Kopernika” pojawił się zabytkowy Harvard z okresu II wojny światowej i Carbon Cub z 7-krotnym mistrzem świata w akrobacji szybowcowej, kapitanem Jerzym Makulą za sterami. Był także belgijski śmigłowiec ultralekki Dynali H3. Kolorowe dymy i głośne klaksony to domena BushCat Demo Team, ekipy z Bydgoszczy, która sama zbudowała swój samolot od podstaw. Podziwiać można było również dwa czeskie Zliny, polskiego Dromadera z „bombą wodną”, samoloty ultralekkie, wiatrakowce, szybowce i spadochroniarze.

Nie brakowało atrakcji także na ziemi. Swój najnowszy sprzęt bojowy prezentowała 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana, atrakcje przygotowali również żołnierze z 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Gościem specjalnym był kapitan Tadeusz Wrona, wieloletni pilot rejsowy PLL LOT, który 1 listopada 2011 zmuszony awarią samolotu wykonał manewr lądowania awaryjnego na pasie lotniska Chopina w Warszawie bez wysuniętego podwozia.

Na dzieci czekał bezpłatny „dmuchany” Park Rozrywki, a na smakoszy strefa food trucków i gastronomiczna. Z myślą o zdrowiu wystawiły swoje stanowiska regionalny oddział NFZ, Sanepid i RCKiK. Nie mogło zabraknąć samego Mikołaja Kopernika, wszak piknik odbywał się „Pod niebem Kopernika”.

Organizatorami wydarzenia byli: Powiat Olsztyński, Gmina Stawiguda i Fotowoltaika Gryźliny, przy wsparciu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który jest zaangażowany w organizację w naszym województwie Obchodów Roku Mikołaja Kopernika.

tekst: Magdalena Bujewicz-Mydlak
zdjęcia: Monika Nowakowska