Pomyślcie o sobie, zróbcie mammografię!

04.11.2021
Badanie jest bezpłatne, finansowana przez NFZ  i nie wymaga skierowania lekarskiego. Drogie panie, skorzystajcie z bezpłatnej mammografii!

— W Polsce od 2006 roku realizowany jest Program Profilaktyki Raka Piersi, skierowany do pań w wieku od 50 do 69 lat — informuje Anna Niemirska z LUX MED Diagnostyka. — Jego założeniem jest przebadanie jak największej populacji Polek, tak aby wykryć potencjalną chorobę na najwcześniejszym etapie, a tym samym obniżyć wskaźnik umieralności z powodu raka piersi do poziomu osiągniętego w przodujących w tym zakresie krajach Unii Europejskiej.  Dotychczasowe wyniki realizacji programu nie są satysfakcjonujące. Mimo że  mammografia jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania raka piersi u kobiet powyżej 40 roku życia i najskuteczniejszym badaniem przesiewowym u kobiet w przedziale wiekowym 50–69 lat, w 2021 roku z bezpłatnych badań mammograficznych skorzystało zaledwie niewiele ponad 34 % uprawnionych pań.

Pamiętajmy: wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100% gwarancję powrotu do zdrowia. Mammografia pozwala na wykrycie zmian bezobjawowych w bardzo wczesnym etapie rozwoju, kiedy nie są one wyczuwalne podczas samokontroli piersi lub badań palpacyjnych.

LUX MED Diagnostyka zaprasza do mobilnej pracowni mammograficznej w miejscowościach:

  • Dobre Miasto - 17-18 listopada obok Basenu "Na Gali", ul. Garnizonowa 20,

  • Biskupiec – 23 listopada w godzinach 11-17 i 24 listopada w godzinach 10-16 przy Amfiteatrze Miejskim, ul. Niepodległości,

  • Jeziorany – 24 listopada w godzinach 10-16 przy Miejskim Ośrodku Kultury, ul. M. Konopnickiej  4,

  • Kolno – 26 listopada w godzinach 8.30-15 przy Gminnym Ośrodku Kultury, Kolno 25.


W badaniach mogą uczestniczyć panie w wieku od 50 do 69 lat, które są ubezpieczone i nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy lub są w grupie ryzyka i w roku poprzedzającym otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy. Programem nie są objęte kobiety, u których już wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.

Wcześniej trzeba się zarejestrować pod nr tel. 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. Przed połączeniem telefonicznym warto przygotować dowód osobisty. Na badanie należy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED.