Na baczność w Dobrym Mieście

27.01.2015
Zwroty, marsze, komendy… 23 stycznia uczniowie I i II klasy mundurowej z Zespołu Szkół w Dobrym Mieście zasmakowali prawdziwej musztry wojskowej. To kolejne z działań realizowanych w ramach porozumienia szkoły z formacjami mundurowymi.

Musztrę przeprowadziło dwóch podoficerów z 9. Pułku Rozpoznawczego w Lidzbarka Warmińskiego. Jak ocenia dyrektor Andrzej Wonia, młodzi kadeci spisali się całkiem nieźle. – Musztra odbyła się na placu przed budynkiem szkoły. Uczniowie uformowali się w drużynę i przez jedną godzinę lekcyjną wykonywali polecenia podoficerów.

Jak się okazuje, taka forma dyscypliny spodobała się nie tylko uczniom klas mundurowych. – I klasa technikum logistyków poprosiła mnie o musztrę w ramach edukacji z bezpieczeństwa. Była więc zbiórka, równe wejście do klasy na sygnał – opowiada Andrzej Wonia. – Kiedyś na Przysposobieniu Obronnym organizowano musztrę, raport… Młodzież czasem potrzebuje takich elementów dyscypliny.

Klasa mundurowa o specjalnościach: praca w policji i praca w wojsku została utworzona w Zespole Szkół w Dobrym Mieście w 2013 roku. W programie nauczania znajduje się rozszerzony zakres materiału z języka polskiego, geografii i wiedzy o społeczeństwie. Szkoła podpisała też porozumienie z policją i wojskiem, dzięki któremu został opracowany kalendarz zajęć, podczas których uczniowie mogą w praktyce doświadczyć, z czym się wiąże praca w formacjach mundurowych. Raz w miesiącu policjanci prowadzą 2-godzinną lekcję, np. na temat środków przymusu bezpośredniego używanych przez policję. Na koniec kwietnia tego roku zaplanowano pokaz pojazdów wojskowych.