Polska zaśpiewała kolędy dla Kolna

17.12.2020
Miał być mini konkurs online ze względu na pandemię, a odzew i liczba zgłoszeń zaskoczyła samych organizatorów. Na Konkurs Kolęd i Pastorałek Niech grzmią głosy pod niebiosy organizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Kolnie i Starostwo Powiatowe w Olsztynie wpłynęło mnóstwo prac i to z różnych stron Polski.

– Zasady były proste – mówi Justyna Niedzielska, dyrektorka Gminnego Ośrodka Kultury w Kolnie. – W konkursie mogły wziąć udział osoby, które miały ochotę zaprezentować kolędę, pastorałkę czy piosenkę świąteczną. Wybrany utwór a capella czy też z podkładem muzycznym lub muzyką graną na żywo mogła śpiewać rodzina, grupa przyjaciół, znajomych lub solista. Trafiło do nas prawie 90 nagrań i to z różnych stron z Polski, m.in. z Chełma, Katowic, Siedlec, Zgorzelca, Szczecinka czy Warszawy. Do konkursu zakwalifikowaliśmy 70 uczestników. Jestem bardzo zaskoczona tym, że nasze maleńkie Kolno zyskało taki rozgłos – dodaje dyrektorka.

Teraz przed jury trudne zadanie. Musi wszystkie nagrania wysłuchać i ocenić. W ocenie brane będą pod uwagę walory głosowe, intonację, muzykalność i interpretacje utworu. Większość nagrań to wykonania solowe, ale są też zespoły i osoby grające na instrumentach w najróżniejszym wieku. Jury do 18 grudnia wyłoni spośród nich 10 laureatów, do których trafią nagrody rzeczowe.

– Wprawdzie jury będzie musiało wskazać najlepszych, ale wszyscy uczestnicy już zasługują na wielkie brawa i słowa podziękowania za kultywowanie tradycji bożonarodzeniowego śpiewania – mówi Andrzej Abako, starosta olsztyński.Cieszę się też, że inicjatywa GOK-u w niewielkim Kolnie została dostrzeżona w całej Polsce. To doskonała promocja dla gminy i powiatu olsztyńskiego.