Pierogowy rekord pobity!

18.08.2015
O 8 tysięcy sztuk został pobity ubiegłoroczny rekord ilości pierogów przygotowanych na IX Ucztę Pierogową. Na tych, którzy 15 sierpnia przyjechali do Biesowa, czekały aż 43 tysiące pierogów! To jedna z najbardziej popularnych imprez, które od lat wspiera Powiat Olsztyński.

Miłośnicy pierogów mogli przebierać i wybierać, bo gospodynie z Biesowa, Wilim, Czerwonki i Kobułt przygotowały chyba wszystkie możliwe wersje farszów. Każdy mógł więc z uśmiechem na ustach złożyć zamówienie na swoje ulubione pierogi. Dzieci tradycyjnie zamawiały te z jagodami i truskawkami, starsi preferowali ruskie, z mięsem oraz z kapustą i grzybami. Natomiast smakosze i ciekawscy sięgali po pierogi warmińskie lub ze szczupakiem, na które przepisu gospodynie z Wilim nie chciały zdradzić.

- Uczta Pierogowa w Biesowie jest jedną z tych imprez, które przyciagają nie tylko mieszkańców gminy Biskupiec, ale całego regionu i kraju - mówiła podczas wydarzenia starosta olsztyński Małgorzata Chyziak. - Doceniam trud, jaki został włożony w przygotowanie tak wielkiej ilości pierogów, w dodatku tak różnorodnych. Dziękuję za tę pracę, bo dzięki niej promowane jest nie tylko Biesowo, czy gmina Biskupiec, ale cały powiat olsztyński. I to w dodatku w sposób niezwykle... smakowity.

W bogatym programie imprezy nie zabrakło konkursów na temat warmińskich zwyczajów, regionu i oczywiście pierogów. Nagrody ufundowali Burmistrz Biskupca i Związek Gmin Warmińsko-Mazurskich. Organizatorzy nie zapomnieli o atrakcjach dla najmłodszych - były przejażdzki końmi i dmuchane skakańce. Na scenie zaś zaprezentowali się: Kapela Podwórkowa, Wapniaki, The Drumks, Ścigani oraz Maryla Druga, która do Biesowa przyjechała limuzyną, by chwilę potem z całą widownią zaspiewać znane i lubiane przeboje Maryli Rodowicz. Pojawił się też zespół Taling Brothers wykonujący covery popularnego w latach 80-tych duetu Modern Talking.

Zdaniem organizatorów, tegoroczna edycja imprezy udała się wyjątkowo. - Dopisało wszystko - pogoda, publiczność, artyści na scenie, a przede wszystkim pierogi! - śmieje się Janusz Radziszewski, na co dzień również radny Powiatu Olsztyńskiego. - Moim zdaniem najlepsze były z jagodami, ale te z rybą też były wyśmienite. I choć udało nam się pobić rekord w ilości przygotowanych pierogów, to były tak dobre, że już około godz. 17:00 wszystkie zostały zjedzone. Kto nie zdążył spróbować, niech żałuje...

I niech to będzie zachętą do uczestnictwa w przyszłorocznej, jubileuszowej Uczcie Pierogowej!fot. UM Biskupiec