Piecza zastępcza. Profesja z misją

Fot. arch. PCPR Olsztyn

Jak pomóc dzieciom, które nie mogą być ze swoją biologiczną rodziną? I jak zapobiec ich wykluczeniu społecznemu? Specjaliści z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie mają na to pomysł. Będą też środki, bo takie przekaże marszałek województwa.

O tym, że brakuje rodzin zastępczych, alarmują pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Olsztynie i od lat w powiecie olsztyńskim prowadzą kampanię promującą rodzicielstwo zastępcze. Będą to robić nadal, gdyż w piątek w olsztyńskim Urzędzie Marszałkowskim została podpisana umowa nr FEWiM FEWM.09.09-IZ.00-0002/23-00 w ramach Priorytetu 9: włączenie i integracja EFS+ o dofinansowanie projektu „Piecza zastępcza w Powiecie Olsztyńskim. PROFESJA Z MISJĄ.”  Jego cel to wspieranie integracji społecznej osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym, w tym osób najbardziej potrzebujących i dzieci.

- Ten czteroletni projekt ma wzmocnić i usprawnić system pieczy zastępczej na terenie powiatu olsztyńskiego. Potrwa on do kwietnia 2028 roku i skierowany jest do 257 osób. Wsparciem zostaną objęte osoby przebywające w pieczy zastępczej lub opuszczające pieczę zastępczą, w tym osoby usamodzielniane, rodziny zastępcze, kandydaci do pełnienia funkcji rodziny zastępczej oraz nasza kadra – mówi Aneta Markowska, dyrektor PCPR w Olsztynie.

Projekt podzielono na 10 zadań, wśród nich jest promocja rodzicielstwa zastępczego, szkolenia kandydatów na rodziców i opiekunów zastępczych, szkolenia wzmacniające potencjał kadry pieczy zastępczej, wsparcie wychowanków pieczy zastępczej w procesie usamodzielnienia, przygotowanie sali szkoleniowo-specjalistycznej w olsztyńskim PCPR.

- Nasze działania przede wszystkim ukierunkowane są na profesjonalizację rodzicielstwa zastępczego, kompleksowe wsparcie opiekunów zastępczych, osób przebywających i opuszczających pieczę zastępczą, szkolenie naszej kadry, a przede wszystkim wspieranie procesu deinstytucjonalizacji pieczy zastępczej oraz upowszechnianie i promowanie idei rodzicielstwa zastępczego. Liczymy na to, że dzięki tym działaniom zwiększy się ilość rodzin zastępczych – dodaje dyrektorka.

mn