Patriotyczną pieśnią przegnali chmury...

11.11.2015
Mimo niesprzyjającej aury 10 listopada plac przed Starostwem Powiatowym w Olsztynie wypełnił się energią, radością i muzyką... Wszystko dzięki IV Powiatowej Wigilii Święta Niepodległości, organizowanej przez tutejszy samorząd przy współpracy stowarzyszenia Dom Warmiński.

W programie wydarzenia znalazły się m.in. rodzinne warsztaty robienia kotylionów, pod kierunkiem przewodniczącej Rady Powiatu Alicji Wąsik. Była to nowa inicjatywa, ale jak się okazało - trafna, bo zainteresowanych było wielu.

Część główną uroczystości rozpoczęła starosta olsztyński Małgorzata Chyziak. - Cieszę się, że mimo deszczu zechcieli Państwo poświęcić swój czas na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. 11 listopada 1918 roku to jedna z najważniejszych dat w dziejach naszego kraju.
Życzę Państwu udanego wieczoru i wielu radości z tego, że możemy dziś cieszyć się życiem w wolnej Polsce.

Wśród uczestników uroczystości znaleźli się m.in. przedstawiciele władz Olsztyna, parlamentu, policji, straży pożarnej, a także radni powiatowi i dyrektorzy placówek oświatowych. Na scenie zaprezentowali się: grupa perkusistów Warmia Rhythm Team, Chór Warmii i Mazur z Gietrzwałdu, Zespół wokalny CANTEMUS z Tuławek, solistki: Anastazja Maciąg, Paulina Gilarska, Monika Malinowska, Agnieszka Kowalewska oraz orkiestra dęta "MeloFANI", działająca przy Powiatowej Szkole Muzycznej w Dywitach.

Dodatkową atrakcję stanowił szpital polowy z przełomu XIX/XX wieku i replika ówczesnej broni; tę część przygotowało stowarzyszenie "Marienburg" i grupa rekonstrukcji historycznej GRH LEGION 1920 z Mrągowa. Gościem specjalnym był... marszałek Józef Piłsudski, w postać którego wcielił się jeden z rekonstruktorów.
Najmłodsi mogli wziąć udział w musztrze. Nastrojowy klimat zaś budował partyzancki duet mandolinowo-akordeonowy z Węgoja i biało-czerwona iluminacja na budynku starostwa.

Podobnie, jak w latach ubiegłych, tak i tym razem uczestnicy wydarzenia otrzymali przygotowane przez Powiat śpiewniki z tekstami pieśni patriotycznych. Można było też przyczepić do płaszcza jeden z kotylionów przygotowanych przez Zespoły Szkół w Biskupcu, Dobrym Mieście i Zespół Szkół Rolniczych w Smolajnach, a także Domy Pomocy Społecznej w Barczewie, Jezioranach, Dobrym Mieście, Jonkowie i Grazymach. Na uczestników czekały tradycyjne przekąski warmińskie - fafernuchy oraz gorąca herbata z miodem i cytryną.
Z każdą chwilą trwania uroczystości pogoda łagodniała, w końcu deszcz ustał. - Przegoniliśmy chmury... - śmiał się jeden z uczestników.
IV Powiatowa Wigilia Święta Niepodległości zakończyła się wspólnym zaśpiewaniem skomponowanego przez Feliksa Nowowiejskiego Hymnu Warmii, przy wtórze orkiestry dętej "MeloFANI".

Sponsorem wydarzenia była grupa PZU Życie, patronami medialnymi - TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Gazeta Warmińska, Gazeta Olsztyńska i portal olsztyn24.com. Wydarzenie odbyło się przy współpracy z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie, gminą Dywity i Zakładem Zespołów Opieki Zdrowotnej w Dobrym Mieście.