Parasol nad powiatem

Czasem przyroda pisze trudne scenariusze. Z zagrożeniem powodzią i wichurą trzeba się liczyć, a tym bardziej być przygotowanym na ewentualne niwelowanie ich skutków. Współpracy samorządów z pododdziałami wojsk terytorialnych w razie kryzysów poświęcone były dwudniowe warsztaty pod nazwą "Parasol".

Organizatorem ćwiczeń była 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej. W programie znalazły się wykłady, prezentacje sprzętu i ćwiczenia na konkretnych przykładach. Urzędnicy przetrenowali krok po kroku mechanizm działania w trudnych sytuacjach. -  Tego typu warsztaty mają na celu przygotować samorządy oraz służby i instytucje im podległe do współpracy z nami. Wynikiem tych spotkań ma być skuteczne wykorzystanie potencjału wojska w procesie zarządzania kryzysowego. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi, w jakich sytuacjach można zwrócić się do nas, jakie zadania możemy realizować i jakim sprzętem dysponujemy, by usuwać skutki klęsk żywiołowych - mówi Monika Jabłońska-Buder, rzecznik prasowy 4. W-MBOT.

Jedną z grup ćwiczebnych utworzyli Andrzej Abako, starosta olsztyński, oraz pracownicy Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Olsztynie. - Bardzo się cieszę, że miałem okazję wziąć udział w przedsięwzięciu "Parasol", dzięki któremu wiemy, że możemy liczyć na zaangażowanie i wsparcie sił wojskowych, gdyby zaszła potrzeba zmagania się z siłami przyrody - powiedział starosta Abako.