Pamiętajmy o ogrodach

Jak stworzyć ogród marzeń? Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy projektu pod nazwą „Pamiętajmy o ogrodach”, który stworzyła Grupa Nieformalna Aktywni Lokalnie oraz Stowarzyszenie „Jesteśmy z Warmii” ze Świątek.

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu w wysokości 4,5 tys. zł w ramach Programu Mikrodotacji Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalnie 3. Wśród zaplanowanych działań znalazł się cykl warsztatów tematycznych poświęconych projektowaniu ogrodów. Przeprowadziła go Barbara Wasilewska, pasjonatka ogrodów ozdobnych. Uczestnicy projektu poznali podstawowe zasady tworzenia  ogrodów i kwietników, wraz z właściwym doborem roślin. Nie zabrakło warsztatów wyjazdowych związanych z pielęgnacją i ochroną roślin, krzewów i drzew ozdobnych. Zajęcia  przeprowadził Jan Dziadkiewicz, właściciel szkółki roślin owocowych i ozdobnych JAN-SAD z Sętala. Kolejnym tematem była uprawa, pielęgnacja i ochrona róż. Swoją wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie dzielił się pasjonat i znawca tego gatunku kwiatów Mariusz Ilkiewicz.

W ramach projektu zorganizowany był również wyjazd do Leśnego Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach. Tu uczestnicy poznali rodzime gatunki roślin, krzewów i drzew ozdobnych, charakterystycznych dla flory Warmii i Mazur. Na zakończenie realizacji projektu przeprowadzona została „Ogrodowa gra terenowa”, podczas której trzeba było wykazać się wiedzą ogrodniczą, ale też kreatywnością i zręcznością.

Wynik szkoleń z ogrodnictwa można podziwiać w centrum Świątek. W wyniku realizacji projektu powstały tu nowe tereny zielone – ogród ozdobny przy bibliotece.