Orkiestra serc zagrała w powiecie

14.01.2015
118 549,43 zł – to kwota, którą udało się zebrać podczas 23. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w powiecie olsztyńskim. Zebrane środki zostaną przeznaczone na podtrzymywanie wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz na godną opiekę medyczną seniorów. Sztaby w ośmiu gminach zadbały o atrakcyjny program imprezy, by przyciągnąć jak najwięcej osób dobrej woli.

Najwięcej środków, bo aż 26 139, 68 zł zebrano w gminie Biskupiec. Na ulicach miasta Biskupiec oraz w Raszągu kwestowało 110 wolontariuszy. Odbyły się koncerty, aukcje i licytacje. Do akcji włączyły się również Biskupieckie Morsy oraz Stowarzyszenie Off–Road Rasząg 4×4.

W Barczewie zaczęło się od kąpieli. Barczewskie Morsy zanurzyły się w wodach Pisy. Następnie odbył się I Charytatywny Bieg pod hasłem „wymieniaj kilometry na złotówki”. Były zmagania sportowe i pokazy artystyczne. Biorący udział w licytacji toczyli zaciekłe boje o wybrane przez siebie fanty. Największa walka rozegrała się o kanapę narożną oraz dwie nagrody po 25 ton piasku wraz z transportem. Zwieńczeniem barczewskiego finału był mecz siatkówki, w którym przeciwko sobie stanęły dwie drużyny – Pisa i Gala. Imprezy towarzyszące zbiórce odbyły się także w Wójtowie i Wipsowie. W sumie, po pierwszym przeliczeniu, na terenie miasta i gminy Barczewo zebrano około 20 000 zł.

W dobromiejskim kinie Przyjaźń przy nadkomplecie publiczności odbył się koncert, pokaz zumby i tańca nowoczesnego street dance. Imprezie towarzyszyły loteria fantowa oraz licytacja ofiarowanych przedmiotów m.in. kompletu wypoczynkowego, karnetów do kosmetyczki, fryzjera i na siłownię; fantami były: kalendarze, koszulki, toreb, koszulka z autografem Krzysztofa Hołowczyca oraz jedna tona brykietu. Ogółem w kweście ulicznej na terenie Dobrego Miasta, Barcikowa, Cerkiewnika i Głotowa oraz w licytacji zebranych zostało 15 723,55 zł.

Również w Jezioranach kwestowano na rzecz orkiestry Jerzego Owsiaka. Wystąpiły lokalne zespoły ze szkół i przedszkoli, ośrodka szkolno-wychowawczego e Żardenikach, DPS-u. Gwiazdami wieczoru były zespoły THE DORSH i LAJK. Odbyły się licytacje oraz sprzedaż pierogów i ciast. Przysłowiową „kropką nad i” finałowego występu był bardzo emocjonalny gest 5-letniego Oskara chorego na cukrzycę, który przez cały rok zbierał oszczędności do skarbonki, by przekazać je na WOŚP. Na terenie gminy zebrano kwotę 15.578,86 zł.

W gminie Gietrzwałd WOŚP zagrała w Wiejskim Domu Kultury w Biesalu, w którym odbyła się aukcja i zbiórka pieniędzy. Na scenie wystąpili m.in. D`Dorsh z Olsztynka, Sztof z Ostródy oraz Kapela Wspaniałego Teatru bez Nazwy (gmina Gietrzwałd). Umiejętności wokalne zaprezentowali wychowankowie Pałacu Młodzieży w Olsztynie, pokazy sportowe – grupa aikido oraz cheerleaderki z Sząbruka, a taneczne – dziewczyny ze Szkoły Tańca i Wdzięku B&W Przemienieckich w Olsztynie. Wśród wielu licytowanych przedmiotów znalazły się m.in. książka z dedykacją Krystyny Jandy, piłka do siatkówki z autografem trenera reprezentacji Polski Stephane’a Antigi, koszulka i czapeczka z autografem Krzysztofa Hołowczyca, ekskluzywne karty do gry i koszulka mistrzów świata w brydżu sportowym, koszulka Mameda Chalidowa, czy piłka z autografami zawodników Lecha Poznań. Jednak najwięcej emocji wzbudził puchar podarowany przez młodych piłkarzy z GKS Gietrzwałd-Unieszewo, który sprzedano za 430 zł! Wielka Orkiestra Świątecznej pomocy w Biesalu zebrała 7 321, 46 zł.

W gminie Olsztynek orkiestra grała 3 dni, w trakcie których zebrano 12 280,88 zł.. Odbył się mecz radnych Rady Miasta Olsztynka z radnymi Młodzieżowej Rady Miasta, aukcja, nauka pierwszej pomocy przedmedycznej i występy artystyczne, w tym gości z Kaliningradu.

Gmina Stawiguda zorganizowała imprezy w Tomaszkowie, Rusi, Bartągu i samej Stawigudzie. Tam kwestowało około 40 wolontariuszy. Odbyły się koncerty i pokazy taneczne, kiermasz przetworów i wypieków domowych. Ciekawym pomysłem była licytacja spotkania przy kawie i ciasteczkach w gabinecie Ireny Derdoń, wójta gminy i Bogusławy Chodorskiej, dyrektor gimnazjum. Strażacy z OSP na aukcję wystawili przejazd wozem strażackim w mundurze, w dodatku na miejscu dowódcy. W sumie zebrano 16 691 zł.

Dywity włączyły się do świątecznego grania pod hasłem „Pozytywnie zakręceni”. Nie zabrakło tradycyjnie już organizowanej orkiestrowej kawiarenki z domowymi wypiekami. Podczas koncertu kolęd Zespołu Wokalnego CANTEMUS, występu przedszkolaków, grupy teatralnej z Frączek, pokazów tanecznych i przejażdżek quadami zebrano 4 814 zł.

WOŚP w Biesalu: www.youtube.com/watch?v=-W6utbyasp4

A tak było w pozostałych gminach: