Olsztyńska spółdzielnia inwestuje w Dywitach

We wschodniej części Dywit w pobliżu malowniczego Jeziora Dywickiego ruszyła budowa nowego Osiedla Kormoran. Na 2 ha powstanie sześć budynków wielorodzinnych.

Koniec roku 2015 to prawdziwy boom w gminie Dywity w budownictwie wielorodzinnym. Po rozpoczęciu budowy Osiedla Sterowców przez Arbet ze swoją inwestycją ruszyła Spółdzielnia Mieszkaniowa ,,Kormoran” z Olsztyna. We wschodniej części Dywit w pobliżu Jeziora Dywickiego rozpoczęła się budowa pierwszego z sześciu czterokondygnacyjnych budynków nowego ,,Osiedla Kormoran”. - Trwają prace związane z niwelacją terenu, a pod koniec grudnia chcemy już rozpocząć roboty ziemne pod budynek – mówi Andrzej Sztomberski, prezes SM Kormoran w Olsztynie. – Zamierzamy wybudować pięknie położone i ciche osiedle (170 mieszkań o powierzchni od 34 do 62 m2).

SM Kormoran kupiła około 4,5 ha gruntów od prywatnego właściciela. Geodeci wydzielili 17 działek pod budownictwo jednorodzinne, a na 2 ha powstanie nowe ,,Osiedle Kormoran”. Mieszkańcy osiedla będą mieli do dyspozycji 255 miejsc parkingowych usytuowanych, podobnie jak ruch samochodowy, na zewnątrz osiedla. W środku będzie plac zabaw, ciągi piesze i zagospodarowana przestrzeń do wypoczynku. Planowana cena mieszkań na nowym osiedlu to koszt rzędu 3800 zł/m2. - Oferta jest skierowana do osób, których nie stać na duży kredyt hipoteczny – mówi prezes Sztomberski.

Finansowanie mieszkań z lokatorskim spółdzielczym prawem do lokalu będzie następowało ze środków przyszłych lokatorów - 30 % wkładu własnego, a pozostałe 70% kosztów budowy z długoterminowego kredytu zaciągniętego przez spółdzielnię. - Miesięczne raty kredytu oraz opłat za mieszkanie będą niższe, niż w przypadku najmu mieszkania na wolnym rynku – zapewnia prezes SM Kormoran.

Pierwszy budynek z 33 mieszkaniami ma zostać oddany do użytku w I kwartale 2017 roku. - O wyborze Dywit jako miejsca inwestycji zdecydowało kilka faktów – wyjaśnia prezes Sztomberski. - Po pierwsze bliskość Olsztyna, dobre skomunikowanie z miastem m.in. poprzez transport publiczny, a także kwestia ekonomiczna, czyli to, że budowa osiedla wielorodzinnego jest tańsza w Dywitach niż w Olsztynie. Do tego trzeba dodać otwartość władz gminy i wójta Jacka Szydło, co sprzyja i buduje klimat do inwestowania.