Oliwia laureatką konkursu pianistycznego

Oliwia Głoskowska z SP 2 została laureatką XX Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garglinowicz w Olsztynie.

2 marca w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Olsztynie spotkali się młodzi pianiści, którzy w czasie XX Festiwalu Pianistycznego im. Izy Garglinowicz, zaprezentowali swoje umiejętności. Patronat nad jubileuszowym festiwalem objął wojewoda warmińsko-mazurski. Wśród młodych pianistów zaprezentowała się także uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 Oliwia Głoskowska. Jest ona także uczennicą szóstej klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach. Oliwia wykonała dwa utwory: Friedricha Kuhlau – Sonatina C-dur nr 1 op. 20 cz. I oraz Janiny Garścii – Zimowy ogród z sikorką. Jak podają organizatorzy, jury (w skład którego weszli: prof. Alicja Kledzik z Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, dr hab. Bogna Czerwińska-Szymula z Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku i dr Zofia Antes z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie) nie miało łatwego zadania by wyłonić zwycięzców.

Celem festiwalu jest popularyzacja muzyki fortepianowej, wymiana kulturalna i integracja muzycznie uzdolnionej młodzieży, a także konfrontacja osiągnięć artystycznych uczniów szkół muzycznych pierwszego i drugiego stopnia. Każdy uczestnik musiał w czasie festiwalu wykonać jeden utwór klasyczny i jeden dowolny kompozytora polskiego. Utwory musiały kontrastować pod względem charakteru i tempa oraz wykonywane być z pamięci.

Podczas tegorocznej jubileuszowej jego edycji na scenie olsztyńskiej szkoły muzycznej wystąpiło 63 artystów, połowa spoza stolicy Warmii i Mazur, w tym z Kaliningradu.