Oksfordzki sukces uczniów z Biskupca

18.04.2016
Pod hasłem "Warto rozmawiać" 14 kwietnia w Giżycku odbył się finał Debaty Oksfordzkiej. Dla uczniów Zespołu Szkół w Biskupcu dyskusja zakończyła się sukcesem. Miejscem ostatecznych rozgrywek była nie szkoła, jak dotychczas, lecz zaadaptowany na hotel zamek krzyżacki.

W turnieju wzięli udział uczniowie z Zespołu Szkół w Biskupcu oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Elizy Orzeszkowej w Bartoszycach. Finaliści toczyli spory w ramach jednego z paneli dyskusyjnych Międzynarodowej Konferencji ds. Bezpieczeństwa, w której brali udział naukowcy z Polski i zagranicy. Wylosowany temat debaty brzmiał: Czy dom spokojnej starości może zastąpić dom rodzinny?
Po zaciekłej walce lepszą drużyną okazała się drużyna z Biskupca w składzie: Karolina Janczara, Aleksandra Włodkowska, Michał Król i Mateusz Nosek. Warto jednak podkreślić, że walka była wyrównana - zwycięzcy wygrali debatę stosunkiem 16 do 14 punktów.

Podczas turnieju wybrano również najlepszego mówcę zawodów. Jak się okazało, tu również prym wiodła przedstawicielka szkoły w Biskupcu - Karolina Janczara. Serdecznie gratulujemy i czekamy na dalsze sukcesy!

Organizatorem Debaty Oxfordzkiej był Wydział Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu oraz Zespół Szkół w Biskupcu.
Debata oksfordzka, zwana też uniwersytecką, jest rodzajem dyskusji nad wybrana tezą. Wszystkie strony debaty dysponują określonym czasem na przedstawienie swojej argumentacji. Sędziowie oceniają debatę pod kątem umiejętności retorycznych i odpowiedniej argumentacji drużyn.