Obchody Konstytucji 3 Maja

04.05.2011

W Olsztynie odbyły się uroczyste obchody 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji_ 3 Maja. Głównym punktem były uroczystości na Placu Konsulatu pod Kolumną Orła Białego w Olsztynie. Udział w obchodach wziął także Mirosław Pampuch, starosta olsztyński.

W stolicy Warmii i Mazur uroczystości rocznicowe zapoczątkowała msza święta w intencji ojczyzny w Katedrze Św. Jakuba w Olsztynie. Po eucharystii przedstawiciele władz, samorządowcy, kombatanci, mieszkańcy miasta oraz zaproszeni goście w asyście orkiestry wojskowej przemaszerowali ulicami Olsztyna na Plac Konsulatu gdzie odbyła się dalsza część spotkania. Tradycyjnie były przemówienia, apel pamięci i wojskowa salwa honorowa. Na koniec zaproszeni goście złożyli kwiaty pod Kolumną Orła Białego.

Ustawa zasadnicza z 3 maja 1791 roku została uchwalona, jak napisano w jej wstępie, „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic". Przyjął ją  na nadzwyczajnej sesji tzw. Sejm Wielki obradujący w latach 1788-1792. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.