NOL-ek gotowy do działania

Powiat Olsztyński i Komenda Miejska Policji w Olsztynie są już gotowe do realizacji projektu profilaktyczno-edukacyjnego pn. „NOL-ek, czyli Mobilne Centrum Bezpieczeństwa Powiatu Olsztyńskiego”. Techniczne możliwości NOL-ka zostały oficjalnie zaprezentowane 21 listopada w Starostwie Powiatowym w Olsztynie.

- Do tej pory mówiliśmy dzieciom i młodzieży o zagrożeniu nad wodą i na lodzie, a teraz możemy w oryginalny sposób uświadamiać im zagrożenia związane z alkoholem, narkotykami, ale też cyberprzestępczością i ruchem drogowym. Projekt „NOL-ek” opracowaliśmy wspólnie z olsztyńską Policją. Na realizację otrzymalismy dofinansowanie z programu MSWiA "Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka – mówił starosta olsztyński Andrzej Abako.

NOL-ek będzie służył nie tylko młodym mieszkańcom powiatu. – Myślimy również o osobach starszych, dlatego planujemy odwiedzać z NOL-kiem domy pomocy społecznej i domy seniora. W trasę wyruszamy już w grudniu – dodał Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w olsztyńskim starostwie.

W sensie technicznym NOL-ek jest przyczepą samochodową. W zależności od potrzeb będzie stanowić „bazę” wystaw, prezentacji, warsztatów. – Tylko w tym roku funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie dotarli z działaniami prewencyjnymi do 40 tys. osób. NOL-ek pozwoli dotrzeć do kolejnych osób. To doskonały materiał dydaktyczny z  interaktywnymi pomocami naukowymi, który ma istotne znaczenie dla utrzymania bezpieczeństwa w powiecie olsztyńskim – ocenił podinsp. Jakub Sylwestrzak, z-ca Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie.

Przyczepa została wyposażona m.in.: w mini miasteczko ruchu drogowego, plansze profilaktyczne związane z przeciwdziałaniem różnym typom zagrożeń, z którymi mogą spotkać się zarówno dzieci/młodzież, jak i osoby dorosłe w codziennym życiu – w świecie realnym i wirtualnym. Na monitorze będą odtwarzane spoty i filmy profilaktyczne, do dyspozycji będzie tez interaktywny tablet, służący do promowania wiedzy z zakresu bezpieczeństwa poprzez zabawę.

Nie zabraknie również elementów promujących zawód policjanta. Na wyposażeniu przyczepy są m.in.: alko- i narkogogle, alkomat, plakaty i ulotki profilaktyczne, smycze, książeczki, kolorowanki, elementy odblaskowe oraz inne gadżety profilaktyczne.

Na zakończenie każdy, kto tylko zwiedzi przyczepę, będzie mógł zrobić sobie zdjęcie w specjalnej ramce z napisem ,,Jestem bezpieczna/y bo: #PoInterneciePoruszam-się-Ostrożnie #NieHejtuję  #Zachowuję-się-Odpowiedzialnie #StosujęPrzepisyRD  #NoszęOdblaski #ZnamNumerAlarmowy  #112  #Odwiedziłam/em-NOLka  #MobilneCentrumBezpieczeństwaPowiatuOlsztyńskiego".

zdj. Krzysztof Matys/ Powiat Olsztyński