Nocne filmów oglądanie

03.03.2015
Blisko rok temu w Zespole Szkół w Olsztynku została otwarta, jako pierwsza i dotąd jedyna w województwie, Pracownia Filmoteki Szkolnej. Działający w niej Dyskusyjny Klub Filmowy ma na koncie szereg spotkań, przeglądów, imprez filmowych, w tym... nocnych.

Pasjonaci kina ze szkół w Olsztynku z 27/28 lutego 2015 mieli okazję uczestniczyć w drugiej edycji Nocnego Maratonu Filmowego (w ubiegłym roku impreza odbyła się w Kinie Grunwald). Frekwencja dopisała w postaci 20 uczniów, zaproszonych gości i zaprzyjaźnionych ze szkołą jej absolwentów. W programie znalazły się filmy, które otrzymały prestiżową statuetkę Oscara w różnych kategoriach: najlepszy reżyser, aktor, filmy animowane. Projekcje filmów poprzedzone były omówieniem historii ich powstania, formy obrazowania i oczywiście nagród. Widzowie zaopatrzeni w koce i dobre humory nie tylko oglądali seans, ale rozwiązywali quiz na temat Polskie Oscary. Posilając się między projekcjami, dyskutując o ulubionych filmach, uczestnicy imprezy spędzili w naszym kinie 6 godzin.

Jak mówi Magdalena Rudnicka, lider Filmoteki Szkolnej w olsztyneckim ZS, pracownia jest otwarta na uczniów w różnym wieku. Przykładem jest cykl spotkań pod nazwą "Lekcja w kinie". - Nasze zaproszenie przyjęło olsztyneckie przedszkole. Maluchy najpierw obejrzały film animowany, a potem wykazały się wiedzą podczas konkursu na temat filmowych bohaterów. Młodzi widzowie byli bardzo spontaniczni, na pytania odpowiadali bezbłędnie, często rozwijając wypowiedź o ulubione sceny z filmów "Madagaskar" i "Pingwiny z Madagaskaru". W marcu rozpoczynamy następny cykl: polskie animacje z wytwórni Se-ma-for w Łodzi.

Uczniowie klas pierwszych szkoły średniej uczestniczą w lekcjach zintegrowanych. Odbyły się już zajęcia na temat początków kina. W tym roku młodzi miłośnicy filmu zdobywać będą wiedzę z zakresu historii, wiedzy o kulturze i edukacji filmowej. - Tematem kolejnych spotkań będzie Powstanie warszawskie w historycznej, kulturowej i filmowej perspektywie - opowiada Magdalena Rudnicka. - Prezentacja obejmie, oprócz przedstawienia faktów historycznych, omówienie klasycznych już filmów powstańczych, po najnowsze produkcje. Uczniowie mają okazję poznać historię tego dramatycznego wydarzenia z różnych punktów widzenia.

Pracownia Filmoteki Szkolnej w Zespole Szkół w Olsztynku zaprasza uczniów różnych typów szkół i placówek oświatowych do współpracy. - Zapraszamy wszystkich nauczycieli do organizowania lekcji zintegrowanych, bo dają one szerszy ogląd zagadnienia, uświadamiają, że wiedza zdobywana podczas poszczególnych przedmiotów, stanowi integralną całość. No i oczywiście łatwiej „wchodzi do głowy” - zachęca liderka projektu.

Na zdjęciu przedszkolaki biorące udział w "Lekcji w kinie".