Narodowe Czytanie w Powiecie Olsztyńskim

05.09.2014
Z dużym entuzjazmem władze Powiatu Olsztyńskiego podeszły do ogólnopolskiej akcji „Narodowego Czytania”. 6 września starosta olsztyński będzie zarażał bakcylem czytelnictwa młodych mieszkańców Warmii.

Kampania zainicjowana 2 lata temu przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, zintegrowała rzesze Polaków podczas wspólnego czytania epopei Adama Mickiewicza „Pan Tadeusz”. W ubiegłym roku czytane były dzieła Aleksandra Fredry. Nadszedł czas na pierwszego polskiego literackiego noblistę, czyli Henryka Sienkiewicza. Celem akcji jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzeba dbałości o polszczyznę.

Powiat Olsztyński zdecydował się zorganizować „Narodowe Czytanie” w jednej z jednostek, którą się opiekuje – Domu dla Dzieci im. Michała Lengowskiego w Gryźlinach w gminie Stawiguda. - Dzieci są naszą przyszłością. Naszym zadaniem, jako dorosłych, jest nie tylko dbałość o ich bezpieczeństwo i byt, ale też wskazywanie odpowiednich wzorców zachowań i postaw. Cóż może lepiej w tym pomóc, jak dobra literatura? – mówi Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. Jak się okazuje, twórczość Henryka Sienkiewicza jest włodarzowi Powiatu szczególnie bliska. – Mam w swojej biblioteczce reedycję I-go wydania Trylogii i jak mi czas pozwala, sięgam po nią, zwłaszcza po „Potop” – zdradza starosta.

[caption id="attachment_7956" align="alignnone" width="212"]Narodowe Czytanie w Powiecie Olsztyńskim Plakat "Narodowego Czytania w Powiecie Olsztyńskim"[/caption]

Dobra literatura powinna być dobrana do poziomu i wieku czytelnika, dlatego w Gryźlinach podczas „Narodowego Czytania” będziemy się rozsmakowywać kartami jednej z najwspanialszych powieści dla młodzieży – „W pustyni i w puszczy”. Nie zabraknie też odniesień do innych wielkich dzieł Sienkiewicza. Będzie zatem wspólne czytanie, konkurs plastyczny z nagrodami i wizyta tajemniczego gościa z przeszłości. Brzmi zagadkowo? I tak ma być, bo wszystko wyjaśni się 6 września.

Partnerem "Narodowego Czytania w Powiecie Olsztyńskim" są: Książnica Polska i księgarnia internetowa czytay.pl 

 

DSC00858  DSC00861