Najlepsi hodowcy bydła mlecznego w powiecie

26.03.2019
Po raz ósmy hodowcy bydła mlecznego i producenci mleka z regionu spotkali się, by podsumować wyniki oceny wartości hodowlanej krów za rok ubiegły. Wśród gości znaleźli się m.in. były minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel, prezydent PFHBiPM Leszek Hądzlik, a także członek Zarządu Powiatu w Olsztynie Jacek Szydło, który złożył gratulacje wyróżniającym się hodowcom z powiatu olsztyńskiego.

Jak ocenił dyrektor biura Warmińsko-Mazurskiego Związku Hodowców Bydła Mlecznego w całym kraju widać rozwój tej branży rolnictwa. - W 2018 r. liczba obór wyniosła 20896, to jest o 112 więcej niż rok wcześniej. Średnia wielkość stada to 39 krów, zaś wydajność 8298 kg mleka. Liderem w Polsce jest region poznański. W województwie warmińsko-mazurskim liczba stad wyniosła 1556. Znaleźliśmy się na 14. miejscu pod względem wydajności, średnia ilość pozyskanego mleka to 7830 kg - mówił Zdzisław Szewczak.

W powiecie olsztyńskim w 2018 r. ocenie poddano 5254 krowy w 130 oborach. Wśród hodowców najlepsze wyniki osiągnęli: Ewa i Wojciech Jończyk (Garzewko), Włodzimierz Pontus (Prejłowo), Teodor Kukliński (Przykop), Paweł Policht (Nowa Wieś) i Zdzisław Korowaj (Świątki). Listy gratulacyjne oraz upominki wręczył im Jacek Szydło, przedstawiciel Zarządu Powiatu. - Zdajemy sobie sprawę, że hodowla bydła mlecznego jest bardzo trudna ze względu na dużą wrażliwość w żywieniu, każda zmiana może skutkować zmniejszeniem ilości produkcji mleka. Dlatego też gratuluję Państwu świetnych wyników i życzę, byście mieli czas również dla siebie i na odpoczynek - mówił Jacek Szydło.

DSC_0473   DSC_0471

Podczas spotkania ośmiu hodowców z regionu otrzymało Złote Odznaki Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka. Wśród nich znalazł się Paweł Policht z Nowej Wsi w gminie Purda. Nie zabrakło także pucharów, statuetek i certyfikatów za wysokie wyniki oraz działalność społeczną. Organizatorami wydarzenia byli: Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Warmińsko-Mazurski Związek Hodowców Bydła Mlecznego w Olsztynie z siedzibą w Dorotowie.