Muzyczna inauguracja roku w powiecie

Rozpoczynacie wielką i wspaniałą przygodę z muzyką – tak powitał uczniów Powiatowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Dywitach, dyrektor Janusz Ciepliński. W Biskupcu, gdzie odbyło się rozpoczęcie roku 2013/14 otwarto nową, trzecią, filię szkoły. Łącznie we wszystkich filiach będą się uczyły 324 osoby.

_

Powiat Olsztyński jest założycielem i organem prowadzącym Powiatową Szkołę Muzyczną w Dywitach z filiami w Olsztynku, Biskupcu i Barczewie. Starosta olsztyński Mirosław Pampuch uczestniczył w rozpoczęciu roku szkolnego w filii w Biskupcu.
- Zainteresowanie powiatową szkołą muzyczną przeszło nasze najśmielsze oczekiwania -  mówił starosta. - Chętnych do nauki było więcej, niż miejsc. Pod koniec roku z przyjemnością wysłucham waszego pierwszego koncertu – zwrócił się do uczniów starosta.

_

Na inauguracji roku obecna była również Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, Urszula Pasławska, która przyznała, że sama jest absolwentką ogniska muzycznego.
- Szkoła muzyczna kształtuje charakter dziecka i uwrażliwia – mówiła Urszula Pasławska. -  Gratuluję rodzicom i dziadkom, że przyprowadzili tu swoje pociechy. Najlepsza inwestycja w życiu, to inwestycja we własne dzieci.
Minister pogratulowała także staroście olsztyńskiemu otwarcia kolejnej filii szkoły muzycznej. Radości z otwarcia placówki w Biskupcu nie kryła również burmistrz Biskupca, Elżbieta Samorajczyk.
- Spełniło się moje marzenie – cieszyła się Elżbieta Samorajczyk. - Nasze dzieci w Biskupcu mają wiele różnych talentów, ale tych muzycznych nie było gdzie pielęgnować. Dzisiejsza inauguracja jest dla mnie historycznym wydarzeniem.
Gratulacje złożył również wójt gminy Dywity, Jacek Szydło.
- To już trzecia filia w powiecie olsztyńskim. Szkoła się prężnie rozwija i ma duże osiągnięcia – mówił Jacek Szydło.
Naukę w Biskupcu rozpocznie 47 osób, a wśród nich m. in. Julia Duba, która będzie się uczyła gry na klarnecie.
- Ta placówka była nam potrzebna - stwierdziła mama Julii - Małgorzata Duba. - Córka jest muzycznie uzdolniona i teraz ma miejsce żeby realizować swoje pasje, tak, jak  i inne dzieci.
Natomiast Nikola Skilandat z Biskupca wybrała saksofon. Jej mama Barbara również nie kryła zadowolenia z otwarcia szkoły. W trakcie uroczystości można było posłuchać muzyki w wykonaniu kwartetu smyczkowego Avista, w składzie którego znajdują się m.in. nauczycielki PSM I stopnia w Dywitach. Dyrektor przedstawił także pozostałą kadrę nauczycielską. Na zakończenie uroczystości zwrócił się do dzieci i opiekunów:
- Przyjdą chwile trudne, zwątpienia, ale warto je przetrwać - przekonywał Janusz Ciepliński. - Uwierzcie mi, że przyjdą chwile kiedy zaczniecie pięknie grać. Będą was wspierać rodzice,  dziadkowie i nauczyciele - to będą wasze wspólne zmagania.
W filii w Biskupcu dzieci w wieku od 5 do 16 lat będą uczyły się m.in. gry na fortepianie, skrzypcach, gitarze klasycznej, saksofonie, klarnecie, akordeonie.

_